به خیال خودمان با لامپ‌های پرنور، دیو سیاه تاریکی را برای همیشه شکست داده‌ایم و فراموش می‌کنیم با این تصور کودکانه، زینت آسمان زمین و بخش مهمی از طبیعت را از خود دریغ کرده‌ایم. حدود یک ماه پیش بود که پژوهشگران مؤسسه علم و فناوری، آلودگی نوری در ایتالیا در جریان تهیه جامع‌ترین نقشه جهانی آلودگی نوری نشان دادند یک سوم جمعیت زمین وقتی به آسمان شب نگاه می‌کنند، نوار شبح‌گون کهکشان راه‌شیری را نمی‌بینند و در مجموع ۸۰ درصد کل ساکنان زمین و بیش از ۹۹ درصد جمعیت‌ اروپا و آمریکا از نعمت تاریکی طبیعی آسمان شب بهره‌ای نمی‌برند. همین موضوع باعث شده تا در سال‌های اخیر شاخه‌ای جدید در گردشگری به نام «گردشگری نجومی» (Astro Tourism)، طرفداران پر و پاقرصی در اقصی نقاط جهان، بویژه در اروپا و آمریکا پیدا کند.

ادامه مطلب...

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر این که نقطه مداری 2419 کاملا در اختیار ایران است از ثبت 13 نقطه مداری دیگر خبر داد.

به گزارش واحد خبر مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی نجومی به نقل از ایسنا، دکتر محمود واعظی در حاشیه مراسم تقدیر و معارفه رییس پژوهشگاه فضایی ایران در جمع خبرنگاران فضا و ماهواره را از اولویت‌های وزارت ارتباطات و دولت دانست و افزود: اعتقاد ما این است که این فناوری بسیار پیشرفته و جزو لبه‌های فناوری است و ما هر چه در بخش تحقیقات و توسعه این حوزه سرمایه‌گذاری کنیم باعث قوت کشور می‌شود.

وی با اشاره به اهمیت فناوری‌های فضایی در بخش‌های مختلف کشور از برنامه‌های این وزارتخانه در حوزه فضایی خبر داد و اظهار داشت: در این راستا در تلاش هستیم تا ماهواره ملی کشور را طراحی و بسازیم و امیدواریم تا سال 1404 به این هدف دست یابیم.
واعظی، طراحی و ساخت ماهواره سنجش از راه دور را از دیگر برنامه‌های وزارت ارتباطات عنوان و ابراز امیدواری کرد که این هدف تا پایان برنامه ششم توسعه محقق شود.

وزیر ارتباطات ادامه داد: علاوه بر آن با توجه به نیازمندی‌های کشور در بخش‌های پخش تصویر، صدا و مخابرات و اینترنت و همچنین رصد کردن زمین از فضا به دنبال طراحی و ساخت ماهواره ملی هستیم.

به گفته وی در این راستا مجموعه وزارت ارتباطات اقدام به طراحی و ساخت ماهواره ملی برای کاربردهای مخابراتی و اینترنت کرده است. علاوه بر آن طراحی و ساخت ماهواره سنجش از راه دور نیز در دستور کار وزارت ICT قرار دارد.

واعظی اضافه کرد: در این راستا ما با چند کشور و شرکت در حال مذاکره هستیم و امیدواریم تا سال آینده قراردادهای مربوط به آن را منعقد کنیم.

ابراز تاسف وزیر ارتباطات از اعتبارات ناچیز تحقیقات فضایی
واعظی با ابراز تاسف اختصاص اعتبارات ناچیز به بخش پژوهش‌های فضایی گفت: در سال جاری با هماهنگی با دولت و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی بودجه تحقیقاتی فضایی را 4 تا 5 برابر افزایش دادیم و امیدواریم مجلس شورای اسلامی متقاعد کنیم تا نسبت به این حوزه حمایت‌های لازم را مبذول دارد.
وی خاطرنشان کرد‌: اختصاص بودجه‌های مناسب در بخش‌های پژوهشی فضایی زمینه لازم را برای برداشتن گام‌های موثر در این حوزه فراهم می‌کند.
تلاش وزارت ارتباطات برای افزایش باند اینترنت
وزیر ارتباطات با اشاره به قیمت‌های جهانی اینترنت توضیح داد: قیمت اینترنت که از اروپا دریافت می‌شود تا فرانکفورت دارای یک هزینه است و از فرانکورت تا مرز ایران نیز قیمت آن تغییر می‌کند.

وی با تاکید این که در داخل ایران اینترنت دارای قیمت‌های متفاوتی است، اظهار داشت: ما به تدریج درصدد کاهش قیمت اینترنت در کشور هستیم تا تمام آحاد مردم بتوانند از خدمات اینترنت استفاده کنند.

واعظی با تاکید بر این که زیرساخت‌های کشور در این زمینه تاکنون چهار برابر افزایش داشته است، یادآور شد: ما پروژه‌های متعددی در این زمینه داریم و امیدواریم تا پایان سال جاری و همچنین تا ابتدای سال آینده میزان زیرساخت‌های مورد نیاز کشور در این زمینه را افزایش دهیم.

واعظی با تاکید براین که توسعه کشور متوقف نشده است ادامه داد: پهنای باند داخل کشور 620 گیگابیت بر ثانیه بوده که در حال حاضر این میزان به حدود 3 هزار گیگابیت بر ثانیه افزایش یافته است و امیدواریم تا دو ماه آینده به 4 هزار گیگابیت بر ثانیه افزایش یابد.

نقاط مداری که در اختیار ایران است
واعظی با تاکید بر این که اجاره نقاط مداری دارای مراحل طولانی است، توضیح داد: برای این منظور ابتدا نقاط مداری ثبت می‌شود و سایر کشورها نقاط مداری مورد نیاز خود را به ثبت می‌رسانند و پس از آن مذاکرات آغاز می‌شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر برخی نقاط مداری در اختیار ایران است که از آن جمله می‌توان به نقطه مداری 2416 اشاره کرد که کاملا در اختیار است و دو نقطه مداری دیگر هم در اختیار ایران قرار دارد.

تلاش ایران برای بازپس‌گیری ماهواره مصباح

وزیر ارتباطات درباره ماهواره مصباح اظهار داشت: پس از رفع تحریم‌ها ما به دنبال بازپس‌گیری ماهواره مصباح هستیم.

وی با تاکید بر این که بهانه اصلی کشور ایتالیا اعمال تحریم‌ها علیه کشور بوده است، اظهار داشت: با برداشته شدن تحریم‌ها مذاکره برای بازپس‌گیری این ماهواره انجام خواهد شد.

ادامه مطلب...

شب‌هنگام پنجشنبه ۸ مرداد گزارش‌های مردمی مبنی بر مشاهد‌ه‌ی ردی پرنور در آسمان استان‌های قزوین، زنجان، البرز و برخی مناطق اطراف دریافت شد. بر اساس نخستین شواهد به‌دست آمده عبور آذرگوی پرنوری قوت پیدا کرد. به این ترتیب گروه‌های جست‌وجو شروع به بررسی مناطق مستعد کردند اما موفق به پیدا کردن اثری از شهاب‌سنگ نشدند و نظرات ضدونقیضی نسبت به این رویداد ارایه دادند. به علّت برخی قضاو‌ت‌های شتاب‌زده٬ «عده‌ای» برخورد تکه‌های شهاب‌‌واره را منتفی دانستند اما سرانجام کشاورز زنجانی به همه‌ی این گمانه‌زنی‌های پایان داد و به نظر می‌رسد تکه‌ای از شهاب‌سنگ را پیدا کرده است.

ادامه مطلب...

شامگاه پنجشنبه هشتم مرداد، حوالی ساعت ۸ و ۱۵ دقیقه، رد نوری ناشناس در آسمان که از سوی شاهدان شبیه به نور شهاب توصیف شده است، توجه بسیاری از هموطنانمان را به خود جلب کرد.به طوری که در دقایق اولیه اخباری مبنی بر برخورد قطعات شهابسنگ به شهرهایی در استان قزوین و همین‌طور تائید خبر برخورد شهاب سنگ با زمین در استان البرز از سوی مدیرکل مدیریت بحران در استانداری استان البرز روی خروجی خبرگزاری‌ها قرار گرفت و حتی در مواردی از وارد آمدن خسارت‌هایی به برخی شهرها گزارش‌هایی منتشر شد. ادامه مطلب...

اصلی ترین تفاوت ها و بهبودهای فجر نسبت به امید، بهره مندی از سلول های خورشیدی برای شارژ باتری و تولید توان، قرار گیری در مدارهای بالاتر، طول عمر بسیار بیشتر، همراه داشتن محموله تصویربرداری و توانایی افزایش ارتفاع نسبت به زمین از طریق انتقال مداری است.

ادامه مطلب...

به نام خداي بزرگ
چهارمين ماهواره ايران به فضا پرتاب شد. به گزارش گروه چند رسانه‌ای باشگاه خبرنگاران، روز دوشنبه 14 بهمن ماه 93 این ماهواره به وسیله موشک ماهواره بر "سفیر فجر" به فضا پرتاب شد و در مدار زمین قرار گرفت.

ادامه مطلب...

جایزه «فریدون منصوری» به پژوهشگر جوان نظریه «ریسمان» اعطا شد

» سرویس: علمي و فناوري - علم و فناوري ايران

جایزه یادبود «مرحوم دکتر فریدون منصوری» در سال 2014 به «امین فرجی آستانه» دانشجوی دکتری فیزیک دانشگاه صنعتی شریف اعطا شد.

 

به گزارش خبرنگار علمی ایسنا، این جایزه که شامل کمک هزینه تحصیلی است به یادبود دکتر منصوری از بنیانگذاران نظریه ریسمان پایه‌گذاری شده و هر ساله طی مراسمی ویژه در پژوهشگاه دانش‌های بنیادی اعطا می‌شود.

 

فرجی آستانه، برنده کمک هزینه تحصیلی فریدون منصوری در سال 2014، با راهنمایی دکتر امیراسماعیل مصفا در زمینه نظریه ریسمان کار می‌کند.

 

اولین جایزه فریدون منصوری در سپتامبر 2005 به مهدی ترابیان اهدا شد که تحت نظر دکتر محمد مهدی شیخ جباری در تابستان همان سال موفق به اخذ درجه دکتری شد و برای گذراندن دوره پسادکتری به مرکز ICTP در تریست ایتالیا اعزام شد.

 

دومین کمک هزینه تحصیلی در سپتامبر 2007 به علیرضا توانفر، دانشجوی دکتری پژوهشکده فیزیک پژوهشگاه دانش‌های بنیادی اهدا شد که تحت نظر دکتر شاهرخ پرویزی از دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف برای گذراندن دوره پسا دکتری عازم مرکز تحقیقاتی سرن و سپس دانشگاه هاروارد شد. وی در حال حاضر در مرکز تحقیقاتی سرن فعالیت دارد.

 

جایزه یادبود «مرحوم دکتر فریدون منصوری» که شامل کمک هزینه تحصیلی است به افتخار تلاش‌ها و خدمات این دانشگر فقید در زمینه تئوری ریسمان به نام ایشان به ثبت رسیده‌ است. این جایزه از سوی پژوهشگاه دانش‌های بنیادی با همراهی خانواده مرحوم استاد منصوری به دانشجویان جوان (زیر چهل سال) دکتری فیزیک که در زمینه نظریه ریسمان کار می‌کنند، اعطا می شود.

 

کمیته اهدای کمک هزینه تحصیلی شامل استاد فرهاد اردلان، استاد حسام الدین ارفعی و استاد رضا منصوری از فیزیکدانان برجسته کشور در پژوهشگاه دانش‌های بنیادی است.

 

پروفسور منصوری، فیزیکدان فقید ایرانی ازجمله پایه گذاران اصلی نظریه «ریسمان» بود که در دهه ۱۹۷۰ نقشی کلیدی در پدید آمدن این نظریه ایفا کرد.

 

منصوری در سال ۱۳۱۶ در تهران متولد شد. پس از اتمام تحصیلات دوره متوسط به آمریکا رفت و دوره کارشناسی را تا سال ۱۹۶۲ در دانشگاه «پنسیلوانیا»، کارشناسی ارشد را تا سال ۱۹۶۴ در دانشگاه «تمپل» و تحصیلات دکتری را تا سال ۱۹۶۹ در دانشگاه «جانز هاپکینز» پشت سر گذاشت.

 

منصوری پس از فراغت از تحصیل به دانشگاه شیکاگو رفت و در جریان تحقیقات پست دکتری خود با همکاری «نامبو» (Yoichiro Nambo) - بنیانگذار اصلی نظریه ریسمان - و چانگ (Chang N..L) اثر مهم و تاثیرگذار خود در زمینه نظریه ریسمان و پیمانه همدیس (conformal gauge) در آن نظریه را ارائه داد.

 

این فیزیکدان ایرانی از سال ۱۹۷۴ تا ۱۹۸۱ در دانشگاه «ییل» تحقیقات مهمی در زمینه «ابرگرانی» انجام داد که به ارائه نظریه «گرانی مک داول - منصوری» منجر شد.

 

زنده یاد استاد منصوری از ۱۹۸۱ به دانشگاه «سین سیناتی» رفت و تا زمان فوت در اردیبهشت ماه ۱۳۸۲ به عنوان استاد فیزیک نظری در آن دانشگاه فعالیت داشت. از وی حدود ۱۰۰ مقاله علمی به جای مانده است.

 

دکتر منصوری از زمان آغاز کار پژوهشگاه دانش های بنیادی (مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات) با محققان این مرکز علمی کشور همکاری داشت و به عنوان استاد وابسته پژوهشگاه بارها به ایران سفر کرد.

 

منبع ایسنا

ادامه مطلب...

می دانیم که برای عکسبرداری های دقیق نجومی از دوربین های CCD استفاده میشود. این دوربینها انواع متفاوتی داشته که براساس کیفیت و کارایی ، قیمت آنها نیز متفاوت است. یکی از مهمترین کمیت های یک CCD مدت زمان خوانش اطلاعات یا همان Readout Time است که در سی سی دی های تجاری بین 5 تا 15 ثانیه می باشد. این دوربینها عمدتا" توسط شرکتهایی همچون SBIG یا Starlight و Apogee ساخته میشوند. ادامه مطلب...

رییس پژوهشکده سامانه های فضانوردی سازمان فضایی ایران از انجام مذاکرات اولیه برای تربیت فضانورد ایرانی با تیم روسی تربیت کننده فضانورد خبر داد.
دکتر محمد ابراهیمی روز شنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: تاکنون فقط مذاکرات اولیه درباره تربیت فضانورد ایرانی بین دو طرف انجام شده است و دو طرف برای انجام این مهم صرفا اعلام علاقمندی کرده اند.
مدیر پروژه اعزام انسان به فضا خاطرنشان کرد: تیم روسی تربیت کننده فضانورد به طور مشخص وظیفه تربیت فضانورد رادارد و این برنامه را برای بیشتر فضانوردان در ایستگاه بین المللی و حتی ˈانوشه انصاریˈ نخستین زن ایرانی فضانورد داشته است.
وی درعین حال تاکید کرد: البته برنامه های تولید فناوری و پرتاب کاوشگر در اولویت برنامه های اعزام انسان به فضا در ایران قرار دارند. ادامه مطلب...

به همت پژوهکشده نجوم پژوهشگاه دانشهای بنیادی و در روز نجوم باغ کهکشان (galaxy zoo) به فارسی در آمد.
ریخت شناسی کهکشانها از جمله روش های اولیه و اصلی درک نحوه تشکیل و تحول کهکشانه در عالم است. دسته بندی کهکشانها به گروههای مختلف شیوه ای متداول در بررسی آماری کهکشانهاست. این دسته بندی به صورت چشمی یا نرم افزاری یعنی توسط روشهای پردازش داده ها صورت می گیرد. به تجربه ثابت شده است که دسته بندی چشمی بسیار موفق است. ادامه مطلب...

صفحه1 از7

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh