فضاپیما (24)

کلیه مطالب در مورد تجهیزات سفرهای فضای ازجمله انسان یا تجهیزات در این بخش گردآوری می شود

پیشرانهای فضایی، ابزاری برای تغییر سرعت موشکها، ماهواره‌ها و فضاپیماها هستند. آنها روشهای متفاوتی برای تولید شتاب در سیستمهای فضایی دارند که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارد که با توجه به نوع کاربرد، در سفر به  فضا و یا کنترل وسیله فضایی در مدار از آنها استفاده‌های متفاوتی می‌شود. ادامه مطلب...

منبع: وبلاگ انجمن نجوم شفق

آیرواسپایک، نوعی موتور موشکی است که نازل خروجی گازهای آن، شکلی گوه مانند دارد. نوع طراحی این موتور خاص بوده و همین امر نیز استفاده از آن را در هر ارتفاعی آسان و کارآمد کرده است. علت این امر نیز این است که طراحی زنگوله مانند نازل موتورهای سنتی که امروزه استفاده می شوند، در ارتفاعات پایین، نیروی پیشرانش کمتری را نسبت به محیط فضا ایجاد می کنند. آیرواسپایک، یکی از کلیدی ترین پیشرفت های بکاررفته در طراحی فضاپیمای آزمایشی X-33 بود که مدلی از نسل آینده شاتل های فضایی به شمار می آید. 

تصویری از یک موتور ایرواسپایک در حین تست

ادامه مطلب...
منبع: سایت 020
ايستگاه فضايي بين المللي يك ماهواره بزرگ قابل سكونت است كه بيش از 15 كشور درساختن آن سهيمند. اولين بخش ايستگاه در سال 1998 راه اندازي شد و اولين كاركنان تمام وقت آن -يك فضانورد آمريكايي و دو فضانورد روسي- در سال 2000 در ايستگاه ساكن شدند. ايستگاه فضايي بين المللي در دامنه حدود 250 مايلي يا 400 كيلومتري به دور زمين مي گردد. مدار آن از 52 درجه عرض شمالي تا 52 درجه عرض جنوبي گسترده شده.
ادامه مطلب...
منبع : سایت آسمانها
«ماهواره بر سفير2» موشک حامل ماهواره از کلاس سبک به شمار مي‌رود که قادراست ماهواره‌اي سبک را در مدار LEO قرار دهد. کمترين ارتفاع مدار آن 250کيلومتر و ارتفاع اوج آن در حدود 500 کيلومتر است، «ماهواره بر سفير2» دومرحله‌اي بوده و در هر مرحله از موتورهاي جداگانه استفاده شده است.

بخش محموله نيز بر روي مرحله دوم نصب مي شود، محموله متشکل از ماهواره، آداپتور و فيرينگ مي باشد.

فيرينگ پوشش محافظ دو تکه‌اي مي باشد که بر روي مرحله دوم نصب شده و ماهواره را در بر مي‌گيرد و از آن در برابر شرايط نامساعد محيطي محافظت مي‌كند، اين پوشش به محض خروج از جو باز شده و جدا مي‌گردد. طول «ماهواره بر سفير2»در حدود 22 متر، قطر آن 1 / 25 متر و وزن آن بالغ بر 26 تن است.
ادامه مطلب...
منبع: سایت آسمانها
فضاپیمای بوران (به روسی: Буран به همان معنای بوران در فارسی) یکی از فضاپیماهای شاتل اتحاد شوروی است. بوران تنها شاتل فضایی شوروی بود که بطور کامل ساخته، و در مدار زمین آزمایش شد.

برنامه شاتل فضایی شوروی
برنامه بوران هم‌زمان با پروژه شاتل آمر‌یکا در دهه ۷۰ میلادی در شوروی سابق آغاز شد. بعد از مطالعات اولیه، در سال ۱۹۷۵ ساخت آن آغاز شد و اولین پرواز آزمایشی‌ آن در سال ۱۹۸۵ انجام شد. با وجود تمام مزیت‌هایی‌ که بوران نسبت به نمونه آمریکایی‌ خود داشت، برنامه آن به علت کمبود بودجه لغو شد. در حقیقت بودجه بوران به ساخت و توسعه موشک هوا به هوای‌ کوتاه‌بُرد مولینا اختصاص یافت.
ادامه مطلب...

منبع: سایت 20
حمیده احمدیان راد

ساختمان فضاپيما عبارت است از يك اتاقك جعبه مانند سبك وزن كه از تركيب گرافيت (كربن طبيعي) با اندود پلاستيكي ساخته شده و بر روي يك هسته لانه زنبوري قرار گرفته.

اين ساختمان, محكم اما سبك است و پايگاه مناسبي براي ابزارهاي علمي محسوب مي شود. مثلاً ساختمان فضاپيما 700 كيلوگرم سبك تر از يك ساختمان آلومينيومي مشابه است. يك قاب سبك با بيش از 20000 سلول خورشيدي سيليكون 4600 واتي، هنگامي كه نور خورشيد وجود دارد توان مورد نياز فضاپيما را تأمين مي كند.

ادامه مطلب...
منبع: سایت رشد
یکی از عجیب ترین کشفیات انسان دسترسی به فضا است که پیچیدگی و مشکلات خاص خود را دارد. راه یابی به فضا پیچیده است، چرا که باید با بسیاری از مشکلات روبرو شد. مثلا: 
- وجود خلا در فضا 
- مشکلات گرما و حرارت 
- مشکل ورود مجدد به زمین 
- مکانیک مدارها 
- ذرات و باقی مانده های فضا 
- تابش های کیهانی و خورشیدی 
- طراحی امکانات برای ثابت نگه داشتن اشیا در بی وزنی 
ولی بزرگترین مشکل ایجاد انرژی لازم برای بالا بردن فضاپیما از زمین است که برای درک این موضوع باید به بررسی طرز کار موتورهای موشک پرداخت.
ادامه مطلب...
منبع: وبلاگ آتش آسمانی
طراحان موشک انتظار انجام وظیفه موشک را به بهترین نحو ممکن دارند .عملکرد موتورهای موشک با روشهای گوناگونی مورد سنجش قرار میگیرد و طراح باید تصمیم بگیرد که او میخواهد موشک کدام عملکرد را بهتر انجام دهد .
چند سوال مهم برای طراحان موشک در زیر آمده است .
1. موشک چقدر قدرت دارد .؟ موتور آن چه قدر پیشرانش میتواند تولید کند ؟
این مهم است زیرا موشک باید به اندازی کافی قوی باشد تا بر گرانش زمین غلبه کند و چیز هایی را که فضا پیما حمل میکند در مدار و یا خارج از آن قرار دهد .
ادامه مطلب...
منبع: سایت رشد
ولیس کاوشگری بود که از صفحه فرضی فضا که حاوی کلیه مدارهای سیارات است گذشت این کار نیازمند مساعدت میدان جاذبه مشتری بود کاوشگر اولیس در پروازش در سال 1994 از قطب جنوبی خورشید و در سال 1995 از بالای قطب شمالی آن گذشت و مطالعه باد خورشیدی و میدان مغناطیسی خورشید بر فراز قطبهایش را امکان پذیر ساخت.
ادامه مطلب...
صفحه1 از2

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh