آزمایشگاه تشعشعات فضایی در کشور راه اندازی می شود

رئیس پژوهشکده سامانه‌های فضانوردی: آزمایشگاه تشعشعات فضایی در کشور راه اندازی می شود
رئیس پژوهشکده سامانه‌های فضانوردی پژوهشگاه فضایی ایران از اقدام سازمان پژوهش‌های نوین دفاعی برای راه اندازی آزمایشگاه جامع تشعشعات فضایی خبر و گفت: پژوهشگاه فضایی برای راه اندازی شبکه آزمایشگاهی اقدام به شناسایی زیر ساخت‌های لازم خواهد کرد.

 

دکتر محمد ابراهیمی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به برگزاری جلسه‌ای در زمینه بررسی ایجاد آزمایشگاه مرجع در زمینه تشعشعات فضایی، افزود: در این جلسه پیشنهاد شد تا از امکانات میان سازمان‌های مختلف با امضای تفاهم نامه‌هایی استفاده شود. رئیس پژوهشکده سامانه‌های فضانوردی پژوهشگاه فضایی ایران به اقدام سازمان پژوهش‌های نوين دفاعی (سپند) اشاره کرد و اظهار داشت: نماینده این سازمان اعلام کرد که به زودی آزمایشگاه مرجعی در حوزه تشعشعات فضایی راه اندازی خواهد کرد.
وی به پیشنهاد پژوهشگاه فضایی در این جلسه اشاره کرد و توضیح داد: پژوهشگاه فضایی ایران نیز در این جلسه اعلام کرد که با انعقاد تفاهم نامه‌ها و تنظیم پروتکل‌ها اقدام به فعال کردن شبکه آزمایشگاهی در حوزه تشعشعات فضایی خواهد کرد.

ابراهیمی ادامه داد: علاوه بر آن این پژوهشگاه آمادگی خود را برای شناسایی زیر ساخت‌های لازم برای راه اندازی این شبکه اعلام کرد. وی با ابراز امیدواری از اینکه تا سال آینده اقدام به تجهیز این شبکه شود. رئیس پژوهشکده سامانه‌های فضایی با تاکید بر اینکه در حال حاضر در پژوهشگاه فضایی ایران در زمینه تشعشعات فضایی امکانات کافی موجود نیست، ادامه داد: این پژوهشگاه در سایر بخش‌های فضایی امکانات آزمایشگاهی دارد که محققان پروژه‌های ماهواره‌ای فضایی می‌توانند از آن استفاده کنند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تیتان

یک چند سالی است که سر به هوا شدیم و از بد حادثه به نجوم گرفتار

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh