چگونه این عکس بی‌نظیر از ماه گرفته شد

  • سه شنبه, 09 مهر 1392 ساعت 17:20
  • منتشرشده در عکس
  • خواندن 2772 دفعه
هیچ فتوشاپی در کار نیست و این عکس واقعی است: عکس بسیار زیباست، آدم را به یاد فیلم E.T می‌اندازد.   اما در عین حال عکس به گونه‌ای است که آدم بیش از آنکه محو خود عکس شود، بلافاصله این سؤال در ذهنش ایجاد می‌شود که آخر چطور این عکس گرفته شده...

عکس بسیار زیباست، آدم را به یاد فیلم E.T می‌اندازد.

 

 

اما در عین حال عکس به گونه‌ای است که آدم بیش از آنکه محو خود عکس شود، بلافاصله این سؤال در ذهنش ایجاد می‌شود که آخر چطور این عکس گرفته شده است!
این عکس را یک عکاس سوئیسی به نام فیلیپ اشمیدی گرفته است.
مسلما عکاس، این عکس را بی‌مقدمه نگرفته است، بلکه برای گرفتن آن نخست برنامه‌ریزی کرده است، اشمیدی برای این کار نخست دنبال یک قله مناسب گشت، قله‌ای که بتواند عکس ماه را بر فراز آن بگیرد و دوستش بتواند روی آن به راحتی دوچرخه‌سواری کند.
برای پیدا کردن نقطه آرمانی او ماه‌ها جستجو کرد و سرانجام به یاری گوگل ارث و یک دستگاه GPS دستی مکان مورد نظر را یافت.
اما برای گرفتن این عکس و ایجاد توهمی که متبادر می‌کند، اشمیدی لازم بود که از دوستش فاصله زیادی، یعنی حدود هزار متر بگیرد و بعد با یک لنز با فاصله کانونی ۱۲۰۰ میلی‌متر عکس را بگیرد.
در اینجا شما نمایی از موقعیت دوربین و تپه‌‌ را می‌بینید، ببینید که چقدر دوربین از سوژه فاصله دارد.


05-02-2013 01-54-42 AM

 

به تکنیکی که عکاس برای گرفتن این عکس از آن استفاده کرده است اصطلاحا تحریف پرسپکتیو یا perspective distortion گفته می‌شود. در این تکنیک شیء دور خیلی بزرگ‌تر از شیء نزدیک به نظر می‌رسد.
به سه شات دیگر از اشمیدی توجه کنید:


05-02-2013 01-55-29 AM


05-02-2013 01-55-19 AM


05-02-2013 01-55-05 AM

 

از این تکنیک خوشتان آمده است؟ در ادامه این پست می‌خواهم توجه شما را به یک ویدئوی بسیار زیبا و دیدنی جلب کنم که قطعا ارزش دانلود کردن را دارد، این ویدئو با همان تکنیک بالا گرفته شده است، با این تفاوت که این بار فاصله عکاس از سوژه‌هایش دو کیلوکتر بوده است، این عکس در ولینگتون در نیوزیلند گرفته شده است.
این ویدئو را مارک گی که یک عکاس نجومی است گرفته است.


05-02-2013 01-45-40 AM

منظره مردم روی قله در حال حرکت و راه رفتن در حالی که ماه و سایه‌نما Silhouette پیرامونی‌اش در حال صعود است، به راستی دیدنی است.

منبع

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تیتان

یک چند سالی است که سر به هوا شدیم و از بد حادثه به نجوم گرفتار

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh