دست هنرمند طبیعت در ساخت اشکال کیهانی

  • شنبه, 24 دی 1390 ساعت 21:04
  • منتشرشده در عکس
  • خواندن 1301 دفعه

اشکال هندسی تماشایی که دست هنرمند طبیعت در ساخت سیارات و اجرام آسمانی کشیده است چشم اندازی تماشایی را از جهان ما به تصویر می کشند.

به گزارش خبرگزاری مهر، مجله علمی نشنال جغرافی در ادامه انتشار تصاویری با موضوع "هنر طبیعت"، این بار به سراغ اشکالی رفته است که در دنیای سیارات در قاب تصویر پیشرفته ترین تلسکوپهای دنیا جاودانه شده اند.

توفان مشتری- این چرخ و فلکهایی که به نظر می رسند با آبرنگ نقاشی شده اند اطراف "لکه بزرگ سرخ"، فضایی روی سیاره مشتری را احاطه کرده اند

غول و کوتوله- تصویری از Io یکی از قمرهای مشتری
الیمپوس- کوه الیمپوس، کوه آتشفشانی غول پیکری به ارتفاع 27 کیلومتر که از سطح مریخ برآمده است
حلقه های زحل- میلیاردها ذره یخ و سنگ حلقه های زحل را ساخته اند
گرد و غبار مریخی- ذرات کوچکی از گرد و غبار، این حلقه های سرخ را بر روی مریخ به وجود آورده اند
گانیمید- در میان بیش از 60 قمر مشتری، گانیمید یکی از بزرگترین آنها است
قمرهای کوچک مشتری- قمرهای کوچک Io و اروپا در اطراف مشتری می چرخند

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تیتان

یک چند سالی است که سر به هوا شدیم و از بد حادثه به نجوم گرفتار

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh