به نام پروردگار آسمانها

« و اوست آنکه نهاد برای شما ستارگان را تا هدایت شوید در تاریکیهای دشت و دریا ، همانا تفصیل دادیم آیتهارا برای گروهی که میدانند.».

ستاره شناسی از دیر باز مورد توجه انسان بوده است واز آن برای پیشبرد زندگی خود استفاده می کرده است. استفاده از نجوم برای وقت و زمان همچون طلوع و غروب خورشید، یافتن جهت حرکت در روی زمین و بر روی دریا، حتی استفاده در شرک و نادانی نیز از جمله موارد توجه انسان به این علم و دانش یا پدیده های آسمانی بوده است.

 

همچنین در آموزه های دینی نیز از آن به کرّات یاد شده و کسوف و خسوف، هلال ماه و سیارات، آسمان و ستارگان همچنین مهر و ماه، نشانه ای از قدرت آفریدگار است برای آنان که میدانند و می اندیشند. اختر شناسی از نوع آماتوری (غیر حرفه ای) در عصر جدید در میان بشر، خصوصاً جوانان گسترش فراوانی یافته است دنیای زیبا و خیال انگیز و پر از رمز و راز کائنات،هر علاقه مندی را مجذوب خود می کند. خصوصاً که کشورمان ایران، اندیشمندان ستاره شناس و منجمان نخبه زیادی را در دامن خود پرورده و آثار فراوانی را از خود بر جای گذاشته است. و اکنون می توان ثمره اش را در جای جایِ میهن اسلامی با ظهور گروههای آماتور و فعال علم ستاره شناسی دید. حضور دانشمندان ایرانی در مراکز علمی بین المللی موید این مطلب است.

باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. اگر چه، از سال 1373 تا 1376 گروه دانشجویی با نام «انجمن ستاره شناسی آماتوری دانشجویان تهران» به طور مستقل در فرهنگسرا فعالیت داشت و بعد از آن نیز نجوم فرهنگسرای بهمن باز هم فعالیت خود را ادامه میداد. و این نشان از قدمت نجوم در فرهنگسرا دارد و قدیمی ترین باشگاه در کانون علوم محسوب میشود .

ولی فعالیت اصلی رشته نجوم این فرهنگسرا از همان سال 1379 (به دبیری آقای مهندس عتیقی ) شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش از گذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.

از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی از فعالترین باشگاههاست. اما در این بین اهدافی را برگزید و برای رسیدن به آنها تلاش خود را آغاز نمود. با موضوع ستاره شناسی آشناشدن، اجرام آسمانی را به همراه رمزو راز آنها شناختن، به کار بردن موضوعات تئوری به صورت عملی، شناخت آیات و نشانه های خلقت خداوند، جهت یابی در شب و روز، کار با تلسکوپ و ابزارهای نجومی همه برای آنست که روح جستجوگری در بشر(افراد علاقه مند به نجوم) اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد. همچنین در محیطی علمی -  فرهنگی با ایجاد علاقه در افراد از اوقات فراغت و توانائیها و استعدادهای بالقوه بشری، خصوصاً جوانان و نوجوانانِ علاقه مند استفاده شایانی شود.

از جمله خدماتی که در باشگاه نجوم زاوش ارائه می گردد، می توان در ابتدا به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزار میگردد. همچنین

 • برگزاری نشستهای علمی با عنوانهای جذاب علم ستاره شناسی،
 • رصد رویدادهای نجومی از قبیل
  • کسوف و
  • خسوف و
  • گذر سیارات از مقابل خورشید،
 • اجرای شب های رصدی (گشت رصدی )در خارج از شهر، از دیگر برنامه های علمی گروه است.
 • برگزارنمودن شامگاه های رصدی برای کسب تجارب عملی در محیط های مختلف فرهنگی،
 • اقدام به رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی فرهنگسرا،
 • بازدید از مکانهای نجومی مانند آسمان نما ها و رصد خانه ها،

شرکت در همایشها و سمینارهای علمی- نجومی، و کارگاههای آموزشیِ تقویم خوانی و عکاسی از جمله کارهای جالب و هیجان انگیز و سرشار از علم و معرفت و آگاهی از جانب این علم کهن و آفریده های خداوند است، چرا که اولین آفریده های پروردگار، آسمان و زمین و نجوم و فلک و اثیر است.اکنون امید است علاقه مندان با حرکت در این مسیر به پویایی آن کمک کنند.منتظر چهره های نو و حضور همیشگی شما هستیم. علیرضا  ولی یاری سوینی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تیتان

یک چند سالی است که سر به هوا شدیم و از بد حادثه به نجوم گرفتار

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh