گزارش برگزاری روز جهانی نجوم در سال94

گزارش برگزاری روز جهانی نجوم در سال94- نجوم کانون نجوم زاوش

كانون نجوم زاوش برنامه هاي نجومي خود در روز نجوم را 4 اردیبهشت روز جمعه در محوطه باز بوستان ولایت برگزار نمود.

این برنامه از ساعت 17 الی 22 شب برای علاقه مندان به علم نجوم،  روز جمعه برگزار گردید.

 

توضیح برنامه ها:

1.  شامگاه رصدي:

این برنامه که از ابتدای ویژه  برنامه  آغاز شد، اختصاص به رصد آسمان داشت  که شامل رصد ماه، رصد سیارات مشتری ،  زهره و رصد اجرام دیگر بود در این برنامه علاوه بر رصد، آموزش صورت های فلکی و یافتن سمت شمال آسمان  نیز به مراجعین و شرکت کنندگان با لیزر های سبز قوی ارائه شد.

 

لازم به ذکر است این برنامه با تلسکوپ و دوربین های پیشرفته دو چشمی خود اعضاء زاوش انجام شد.

باشگاه نجوم زاوش از سرکار خانم خبازی به خاطر قرار دادن تلسکوپ شخصی خود برای اجرای برنامه رصدی تشکر ویژه و فراوان دارد.

2.   گفتگوي نجومي :

این برنامه پس از استقرار اعضا در غرفه توسط افراد با تجربه گروه انجام شد، بدین صورت که به پرسش ها ی  نجومی شرکت کنندگان پاسخ داده می شد

3 . ساخت ساعت آفتابي :

ساعت های آفتابی کاغذی یکی از قسمت های پر طرفدار برنامه های نجومی زاوش است که کودکان به آن علاقه دارند تصاویر و چگونگی طراحی این ساعت ها بر روی کاغذ ترسیم شده و توسط کارشناسان گروه زاوش به مراجعین آموزش داده میشد .

4 .  نقاشي نجومي براي كودكان و نوجوانان:

این برنامه بسیار کم هزینه اما خلاقانه ای بود که باعث ایجاد روحیه نوآوری و خلاقیت پروری در كودكان  میگردد.

 

5 . برنامه  كتابخواني :

در این قسمت از برنامه اعضاء زاوش کتاب های شخصی خود را در اختیار کسانی قرار میدادند که در مدت اجرای برنامه میخوستند کتابهای نجومی مطالعه کنند.

6 . توزيع بروشورهاي علمي نجومي:

بروشورهايی توسط کارشناسان کانون نجوم زاوش فرهنگسرای بهمن طراحی گردیده و موضوع های نجومی مختلف توسط این بروشورها در اختیار علاقه مندان قرار گرفت.

 

7 . ثبت نام از علاقه مندان برای شرکت در نشست ها و برنامه های کانون

گالری روز نجوم 94

علیرضا ولی یاری

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
ولی یاری

از اهالی سر به هوای نجوم زاوش

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh