روز جهانی نجوم در سال 1394

منجمان آماتور در سراسر دنیا هر ساله در هفته و روز نجوم گرد هم می‌آيند تا مردم را نیز در  دیدن زیبایی‌های آسمان شریک کنند تا این لذت همگانی شود. هر ساله نزدیک‌ترین روز پایانی هفته میلادی از اواسط ماه آوریل تا اواسط ماه می (اواخر فروردین تا اواخر اردیبهشت)، که ماه در حالت تربیع اول باشد به عنوان روز جهانی نجوم انتخاب می‌شود.

هفته‌ی جهانی نجوم نیز از یکشنبه تا یک‌شنبه زمانی است که ماه در حالت مناسب قرار داشته باشد. به همین مناسبت روز نجوم 94 در جهان شنبه 5  اردیبهشت انتخاب شده است ودر ایران احتمالا گروه های مختلف نجومی دو روز مختلف جمعه 4 اردیبهشت و شنبه 5 اردیبهشت را انتخاب خواهند کرد. گروه‌های نجومی از سرتاسر کشور در این روز و در هفته‌ی نجوم برنامه‌های متنوعی برای برگزار می کنند.

کانون نجوم زاوش نیز در صدد است برنامه های نجومی متنوعی را توسطاعضاء خود در این هفته برگزارکند .

ردیف

زمان اجرای برنامه

ساعت اجرا

نوع برنامه

محل اجرا

1

جمعه مورخ 4/2/94

ساعت: 17:30 الی 21

غرفه نجوم جهت استقرار کانون و اعضاء آن (برنامه اصلی)

بوستان بزرگ ولایت

2

یکشنبه مورخ 6/2/94

ساعت: 17:30 الی 21

شامگاه رصدی

فرهنگسرای بهمن

برنامه‌هایی که برای این روز وهفته جهانی نجوم در نظر گرفته شده است شامل رصد آسمان شب ، گفتگوی نجومی ، پخش اسلاید ها و فیلم های نجومی ، ساخت ساعت آفتابی ونقاشی نجومی  برای کودکان و نوجوانان، برنامه کتاب خوانی برای نوجوانان، توزیع بروشور های علمی -  نجومی و غرفه‌های آموزشی مختلف است.در طول مدت این برنامه هم ‌ابزارهایی برای رصد خورشید در روز و رصد ماه و برخی سیارات منظومه‌ی شمسی در شب، در محوطه محل برگزاری برنامه  قرار دارد.

برنامه‌های روز جهانی نجوم برای عموم شرکت‌کنندگان آزاد و رایگان است.

روز جهانی نجوم بر همه علاقه مندان مبارک باد

 

کانون نجوم زاوش با همکاری شهرداری تهران و فرهنگسرای بهمن برگزار میکند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تیتان

یک چند سالی است که سر به هوا شدیم و از بد حادثه به نجوم گرفتار

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh