جهان عاری از کربن بدون انرژی هسته‌ای غیرممکن است!

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، “جیم الخلیلی” رئیس انجمن علمی بریتانیا در مصاحبه‌ای با وایرد(wired) درباره مسائل روز دنیای علم و چالش‌هایی که دانشمندان با آن روبرو هستند،

صحبت کرده است و با توجه به تخصصش در حوزه انرژی هسته‌ای ابتدا به صحبت درباره تولید انرژی پاک و کمک گرفتن از انرژی هسته‌ای برای این منظور سخن گفته است.

هنگامی که خورشید در آسمان نیست و یا هوا ابری است، از طرفی باد هم نمی‌وزد، آن وقت در آن منطقه چگونه می‌توان انرژی پاک تولید کرد؟ “جیم الخلیلی” فیزیکدان دانشگاه پورتسموث یک پاسخ ساده به این پرسش می‌دهد: قدرت هسته‌ای. وی می‌گوید: با توجه به جدی بودن بحران تغییرات اقلیمی، انرژی هسته‌ای هنوز هم نقش مهمی می‌تواند ایفا کند.

الخلیلی که در عراق رشد کرده و در دانشگاه پورتسموث تحصیل کرده، یک فیزیکدان نظری، عضو انجمن سلطنتی و رئیس کنونی انجمن علمی بریتانیا است. او دارای کرسی برجسته در دانشگاه ساری انگلیس است و در برنامه‌های علمی در تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی به ویژه برنامه “The Life Scientific” حضوری پررنگ و مستمر دارد. وی اخیراً اولین رمان علمی-تخیلی خود موسوم به “سان‌فال”(Sunfall) را نوشته است.

الخلیلی در مورد تغییرات اقلیمی می‌گوید: بیشترین نگرانی من این است که کشورهای سراسر جهان هنوز از نیروگاه‌های زغال‌سنگ استفاده می‌کنند. این کار باید متوقف شود. تغییر اقلیم در حال حاضر یک معضل جدی است. از آنجا که من یک فیزیکدان هسته‌ای هستم، علاقه‌مند هستم با کمک انرژی هسته‌ای به تولید انرژی کم کربن کمک کنم.

وی گفت: من درک می‌کنم که چرا مردم در مورد این منبع انرژی و اقتصاد آن نگران هستند، اما تغییرات اقلیمی می‌تواند دلیل توجیه کننده خوبی باشد و همه این نگرانی‌ها را از بین ببرد. اکنون ناگزیر به گفتن این هستیم که در صورت در دسترس نبودن آفتاب و وزش باد، هنوز به انرژی هسته‌ای نیاز داریم و تا زمانی که فناوری‌های جدید ذخیره‌سازی انرژی را توسعه ندهیم، به همه کمک‌هایی که می‌توانیم برای کاهش انتشار کربن داشته باشیم، نیاز داریم.

وی در مورد افزایش روزافزون مقاومت باکتریایی در مقابل آنتی‌بیوتیک‌ها گفت: ما باید فشار بیشتری بر داروسازهای بزرگ بگذاریم تا هزینه توسعه داروها و واکسن‌های جدید را پایین بیاورند. در حال حاضر به نظر می‌رسد که آنها انگیزه کافی برای این کار را ندارند و شاید این موضوع با توجه به هزینه ۲.۶ میلیارد دلاری توسعه یک داروی جدید که یک دهه یا بیشتر هم طول می‌کشد تا در دسترس عموم قرار بگیرد، قابل درک باشد.

bacteria bobالخلیلی می‌گوید باید روی رویکردهای جدید سریع الوصول کار کنیم، زیرا باکتری‌ها به سرعت خود را برای مقاومت در برابر آنتی‌بیوتیک‌های جدید تغییر می‌دهند. سرعت تکامل باکتری‌ها از تحویل داروهای جدید پیشی گرفته است و داروسازان بزرگ باید داروهای جدید را سریع‌تر و ارزان‌تر عرضه کنند.

الخلیلی در باب رعایت اخلاقیات در علم می‌گوید: با توجه به پیشرفت فناوری‌هایی نظیر هوش مصنوعی و فناوری ویرایش ژن موسوم به “کریسپر”(CRISPR) و اعمال این فناوری روی جنین‌ها، باید بر رعایت اصول اخلاقی و انسانی در آزمایش این گونه فناوری‌ها تاکید داشت.

EVENT new xوی افزود: پذیرش عمومی، درک، گفتگو و نیاز به رعایت اخلاق و مقررات، باید گسترش یابد و با واقعیت سازگار شود. این دانشمند هسته‌ای گفت: در مورد هوش مصنوعی نیز نگرانی‌هایی وجود دارد. به هر حال هوش مصنوعی به سرعت در حال پیشرفت است و ما چه آن را دوست داشته باشیم چه نداشته باشیم، فکر نمی‌کنم هنوز جامعه آمادگی پذیرش کامل آن را داشته باشد. عموم مردم حق دارند نگران باشند که هوش مصنوعی شغل‌شان را تصاحب نکند و یا اینکه دستیارهای صوتی هوشمند تا چه میزان حریم خصوصی آنها را نقض می‌کنند، اما نباید اجازه داد تصور مردم از هوش مصنوعی به سمت ربات‌های آشوبگر و ماشین آلات مخرب سوق پیدا کند.

aaaaadالخلیلی در مورد نیاز به رعایت تنوع جنسیتی و نژادی در کارهای علمی  نیز صحبت کرد و گفت که سعی دارد در پروژه‌های علمی خود همیشه از لحاظ جنسیت و نژاد، نگاه برابری داشته باشد و از زنان و مردان از اقوام مختلف به صورت برابر در پروژه‌ها استفاده کند.

الخلیلی همچنین اظهار نگرانی کرد که هنوز بسیاری از مردم نمی‌دانند اطلاعات قابل اعتماد را از کجا پیدا کنند و اخبار جعلی را تشخیص دهند. در زمانه‌ای که رسانه‌های اجتماعی تئوری‌های توطئه را تقویت می‌کنند و اخبار جعلی را به سرعت پخش می‌کنند و از علم برای توجیه استفاده می‌کنند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: wired.co.uk

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh