چهار هزار سیاره فراخورشیدی

بیگ بنگ: بیش از ۴۰۰۰ سیاره در خارج از منظومه‌شمسی ما قرار دارند. این نقطه عطف از رصد سیارات فراخورشیدی ماه گذشته از مرز چهار هزار عبور کرد و در آرشیو

سیارات فراخورشیدی ناسا ثبت شده است. این ویدئوی برجسته این سیارات فراخورشیدی را با صدا و روشنایی خاص خود نشان می دهد و به ترتیب وقوع زمان از اولین کشف تایید شده در سال ۱۹۹۲ آغاز می شود.

به گزارش بیگ بنگ، کل آسمان شب در ابتدا بصورت فشرده با رشتۀ مرکزی کهکشان راه شیری نشان داده شده که یک غول U شکل را بوجود می آورد. سیارات فراخورشیدی که با جنبش‌های خفیفی در رنگ‌های ستارگان والدشان(سرعت شعاعی) کشف شده‌اند به رنگ صورتی ظاهر می شوند، در حالیکه سیارات کشف شده با شیب‌های خفیف در روشنایی ستارگان والدشان(گذار) به رنگ بنفش ظاهر می شوند. همچنین، سیارات فراخورشیدی که مستقیما عکسبرداری شده‌اند به رنگ نارنجی دیده می شوند، در حالیکه سیارات فراخورشیدی که با بزرگنمایی گرانشی نور ستارۀ پس زمینه(اثر میکرولنزینگ) کشف شده‌اند، به رنگ سبز دیده می شوند.

هرچه سیاره سریع‌تر به دور ستارۀ خود بچرخد، تُن آن بیشتر خواهد بود. ماهواره بازنشستۀ کپلر حدود نیمی از این ۴۰۰۰ سیاره فراخورشیدی را فقط در یک منطقۀ خاص از آسمان کشف کرد، در حالیکه ماموریت جدید TESS به دنبال این است که درخشان‌ترین سیارات فراخورشیدی را در سرتاسر آسمان کشف کند که به دور ستارگان نزدیک در گردش هستند. یافتن سیارات فراخورشیدی نه تنها به بشر کمک می کند تا درک بهتری از شیوع حیات در جاهای دیگر جهان بدست آورد، بلکه اطلاعات بیشتری دربارۀ نحوه شکل‌گیری زمین و منظومه‌شمسی ما ارائه می دهد.

ترجمه: سحر  الله‌وردی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: apod

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh