شکوه یک کهکشان مارپیچی

بیگ بنگ: این کهکشان مارپیچی اگرچه کامل نیست، اما یکی از خوش عکس‌ترین کهکشان‌هاست. کهکشان NGC 1566 یک جهان جزیره‌ای است که شامل میلیاردها ستاره است و در فاصلۀ تقریبی ۴۰

میلیون سال نوری از زمین در صورت فلکی دلفین قرار دارد.

این کهکشان که بعنوان یک مارپیچ ِ بزرگ طبقه‌بندی شده دو بازوی مارپیچی زیبا و برجسته دارد که با خوشه‌های ستاره‌ای آبی روشن و خطوط غبار کیهانی تیره، همراه است. تصاویر بیشمار تلسکوپ فضایی هابل از NGC 1566 به جهت مطالعۀ تشکیل ستاره، ابرنواخترها و مرکز فعال مارپیچ گرفته شده‌ است. برخی از این تصاویر که بصورت آنلاین در آرشیو هابل ذخیره شده‌اند، به طور رایگان قابل دانلود هستند؛ افراد آماتور میتوانند این عکس‌ها را ترکیب کرده و بصورت دیجیتالی پردازش کنند تا به یک تصویر برجسته دست یابند. مرکز خیره کنندۀ NGC 1566 این مارپیچ را به یکی از نزدیکترین و درخشان‌ترین کهکشان‌های سیفرت تبدیل کرده است که احتمالا شامل یک سیاهچالۀ پرجرم مرکزی است که ستارگان گازهای پیرامون را تخریب می کند.

potwa«کهکشان‌های سیفرت» نوعی از هسته‌های کهکشانی فعال هستند که به خاطر خطوط تابش‌شان شناخته شده و به دو دسته تقسیم می شوند. کهکشان‌های سیفرت نوع اول دارای خطوط تابش نوری باریک و پهن هستند که وجود ابرهایی از گاز چگال در آنها را اثبات می کند. سرعت گاز در نزدیکی هسته بین ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ کیلومتر بر ثانیه تخمین زده می شود. کهکشان‌های سیفرت نوع دوم فقط خطوط تابش باریکی دارند. این خطوط باریک در اثر ابرهای گازی چگالی به وجود می آیند که در فاصله زیادی از هسته قرار دارند و سرعت گاز آنها به ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلومتر بر ثانیه می رسد. علاوه بر سیفرت، زیر مجموعه‌های دیگری از کهکشان‌های رادیویی آرام وجود دارد که از جمله آنها میتوان به اختروش‌ها و LINER ها اشاره کرد.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع: universetoday.com , apod

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh