درون خوشۀ ستاره‌ای مسیه ۱۳

بیگ بنگ: مسیه ۱۳ که حدود ۲۵ هزار سال نوری از زمین فاصله دارد، بعنوان یک خوشه ستاره‌ای کروی بزرگ در صورت فلکی هرکول شناخته می شود. تمام ستارگان این خوشه

در منطقه‌ای به وسعت ۱۵۰ سال نوری مجموعأ صدها هزار عدد می باشند.

این عکس رنگی ِ دقیق از M13 در بالا سمت چپ برای بسیاری از تصویرگران تلسکوپی آشناست. هنوز رنگ M13 در مقابل نمودار بزرگ در سمت راست که از همین داده‌ها تشکیل شده، می تواند یک نمای گویاتر باشد. همچنین، این نمودار که هرتسپرونگ راسل(HR) نام دارد، روشنایی خوشه‌های ستاره‌ای را در مقابل شاخص رنگی نشان می دهد. شاخص رنگی برای هر ستاره با کسر روشنایی‌اش که با یک فیلتر آبی(B-R) اندازه‌گیری شده، تعیین می شود. ستارگان آبی داغ و ستارگان سرخ خنک هستند، به گونه‌ای که شاخص رنگ ستاره از آبی تا رنگ قرمز درجه‌بندی شده و شامل شاخص دمای نسبی ستاره از سمت چپ(داغ) تا سمت راست(خنک) است.

در این نمودار ستارگان مسیه ۱۳ به وضوح در گروه‌های متمایزی تقسیم می شوند. نواری که به طور ِ مورب از سمت راست گسترده شده، در واقع توالی اصلی این خوشه است. یک چرخش شدید به سمت راست، بالا و مرکز، شاخۀ ستارگان غول سرخ را نشان می دهد، در حالیکه ستارگان غول آبی همگی در سمت چپ بالا گروه‌بندی شده‌اند. در ابتدا ستارگان M13 که به طور همزمان تشکیل شده‌اند همگی در طول ِ توالی اصلی بر اساس جرم مستقر شدند، یعنی ستارگان کم جرم‌تر در سمت ِ راست پایین‌تر قرار گرفتند. با گذشت زمان، ستارگان پرجرم‌تر از توالی اصلی به سمت ِ غول‌های سرخ و سپس غول‌های آبی و فراتر از آنها پیش رفتند. در واقع، موقعیت ِ گذار از توالی اصلی به سمت شاخۀ غول‌های سرخ نشان دهندۀ سن ِ این خوشه به اندازۀ ۱۲ میلیارد سال است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh