سحابی غار در نور فروسرخ

بیگ بنگ: چه اتفاقی درون سحابی غار و اطراف آن در حال وقوع است؟ برای درک این موضوع، تلسکوپ فضایی اسپیتزر ناسا این منطقۀ تشکیل ستاره تاریک را در چهار رنگِ

مادون قرمز بررسی کرد.

سحابی غار که Sh2-155 نامیده می شود در نور فروسرخ کاملأ روشن به نظر می رسد و جزئیاتی را دربارۀ ستون‌های داخلی گاز و غبار و همچنین خوشه ستاره‌ای درخشان در بالای تصویر نشان می دهد. درخشش قرمز رنگ در اطراف ورودی غار در اثر حرارت ِ غبار ستارگان جوان ِ درخشان تولید شده است. در سمت راست، قیفاووس B (خوشه ستاره‌ای که قبلأ از همان ابر گاز و غبار تشکیل شده) دیده می شود.

CepheusB Spitzer annotatedستارگان جالب دیر ِ قیفاووس در نور فروسرخ می درخشند، از جمله ستارگانی که یک سحابی جوان‌تر را در انتهای تصویر روشن کرده‌اند و یک ستارۀ فراری که یک شوک به رنگ قرمز را در نزدیکی مرکز تصویر ایجاد کرده است. این منطقه تقریبأ ۵۰ سال نوری وسعت دارد و در فاصلۀ ۲۵۰۰ سال نوری از زمین به سمت صورت فلکی پادشاه اتیوپی (قیفاووس) واقع شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh