افزایش سطح اکسیژن با فرگشت موجودات مرتبط است

بیگ بنگ: یک مطالعۀ جدید نشان می دهد که افزایش سطوح اکسیژن باعث ایجاد شرایط مناسبی برای فرگشت حیوانات ِ اولیه شده است.
حیات بر روی کره زمین ممکن است میلیاردها

سال پیش با یک زمزمۀ آرام آغاز شده باشد، اما حدود ۵۴۰ میلیون سال پیش یک رویداد بزرگ باعث شد که حیات آغاز و گسترش یابد.

به گزارش بیگ بنگ، در یک دورۀ نسبتا کوتاه مدت، حیات شکل دیگری به خود گرفت و  به چیزی تبدیل شد که به «انفجار کامبرین» نسبت داده می شود. در حال حاضر، یک تیم از دانشمندان بین‌المللی، سرنخ‌هایی را در رابطه با آنچه که ممکن است موجب این تحول در فرگشت شده باشد، پیدا نموده‌اند که به افزایش اکسیژن باز می گردد.

انفجار کامبرین مدتها پیش روی داده و احتمالا مهمترین رویدادی است که باعث فرگشت ِ حیات بر روی زمین شده است. چنین چیزی کاملا در سوابق فسیلی اثبات شده، زیرا قبل از آن زمان، علائم حیات عمدتا به فسیل‌های موجودات تک سلولی و برخی از موجودات چند سلولی ساده محدود می شد. اما چیزی در حدود ۵۴۱ میلیون سال پیش، زندگی واقعی بر روی کرۀ زمین آغاز شد، و تمام موجوداتی که امروزه شاهد وجودشان هستیم فقط ۱۳ تا ۲۵ میلیون سال است که به وجود آمده‌اند.

اما اینکه دقیقا چه چیزی باعث انفجار کامبرین شد هنوز به صورت رمز و راز باقی مانده است. یکی از نظریات  موجود در این عرصه نشان می دهد که افزایش سطح اکسیژن منجر به فرگشت در حیوانات شده و مطالعۀ فعلی نیز شواهد جدیدی را ارائه می دهد که از این نظریه حمایت می کند.

برای انجام این کار، محققان ابتدا نمونه‌های کربنات دریایی را از طریق رودخانه‌های الدان و لنای سیبری یعنی مناطقی که در طول دوره کمبریان  وجود داشتند جمع‌آوری نمودند. پس از آن محققان، ایزوتوپهای کربن و گوگرد را در این نمونه‌ها مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و به محاسبه سطوح اکسیژن شناور موجود در اتمسفر و اقیانوس کم عمق این منطقه پرداختند.

این مطالعه نشان می دهد که در زمان انفجار کامبرین، یعنی حدود ۵۲۴ و ۵۱۴ میلیون سال پیش میزان اکسیژن بسیار زیاد بوده است. جالب است که عکس این موضوع نیز صدق میک ند یعنی در انقراضی که در حدود ۵۱۴ تا ۵۱۲ میلیون سال پیش رخ داده، میزان اکسیژن بسیار کم بوده است. گراهام شیلدز، نویسنده این تحقیق گفت:«این اولین مطالعه‌ای است که به وضوح نشان می دهد اولین اجداد حیوانی ما به دلیل تغییرات شدید در سطوح اکسیژن، به وجود آمده‌اند.»

اکسیژن اضافی برای گسترش حیات در کره زمین بسیار مهم است، اما این امر احتمالا فقط بخشی از داستان باشد. تصور می شود که پایان دورۀ زمین گوله برفی در حدود ۱۰۰ میلیون سال پیش، مواد مغذی بیشتری در اعماق دریاها تهنشین شدند و منجر به افزایش تنوع موجودات تک سلولی شده باشند. این شرایط مطلوب در کنار هم باعث شد که حیات به همین صورت خلاقانه روز به روز متنوع‌تر شود. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ Nature Geoscienceمنتشر شده است.

ترجمه: سهیلا دوست پژوه/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: newatlas.com

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh