راهی که نور را ۳۰ برابر سریع‌تر وادار به حرکت می‌کند

بیگ بنگ: دانشمندان روشی را برای کنترل سرعت نور ابداع کردند که میتواند بازده مخابرات نوری را افزایش دهد. تیمی از دانشگاه فلوریدای مرکزی در مقاله جدیدشان نشان دادند که چگونه

میتوان به پالس نور سرعت بخشید؛ طوری که ۳۰ برابر سریع‌تر از حالت ِ عادی باشد.

به گزارش بیگ بنگ، حتی امکان کاهش سرعت پالس نور به نصف و ایجاد شرایطی برای حرکت آن به عقب نیز فراهم آمده است. این تیم از دستگاه ویژه ای به نام «تنظیم کننده نور فضایی» استفاده کرد که میتواند ویژگی های فضا و زمان نور را دستکاری کند. تلاش‌های متعدد دیگری هم برای کنترل سرعت نور صورت گرفته است. برای مثال در سال ۲۰۰۶، محققان در آزمایشی توانستند دستاورد مشابهی را به ارمغان بیاورند.

با این وجود، در تلاش‌های قبلی، نور از درون مواد گوناگون عبور داده می شد تا سرعت نور دستکاری شود. این اولین‌بار است که سرعت نور در فضای باز تحت کنترل در آمد؛ بدونِ استفاده از مواد دیگر که نور از درون آن گذر کرده تا افزایش یا کاهش سرعت را تجربه کند. محققان این دستاورد ِ شگفت‌انگیز را به کمک «تنظیم کننده نور فضایی» حاصل آوردند.

به گفته آنان، کلید کنترل سرعت پالس نور، ادغام ویژگی‌های فضا و زمان آن است. «آیمن ابورادی» استاد کالج نور و فوتونیک دانشگاه فلوریدای مرکزی بیان کرد: «ما توانستیم با رفتن به درون خود پالس و شناسایی انرژی آن، سرعت پالس نور را کنترل کنیم؛ به طوری که درجات آزادی فضا و زمانِ آن با یکدیگر ادغام شده باشند.»

محققان گفتند: «ما امیدواریم موفقیت‌های بدست آمده در این آزمایش‌ها بتواند مطالعات مشابه را ترغیب کند تا این روش را بهبود ببخشند. یافته‌های این مطالعه می تواند باعث ِ پیشرفت مخابرات نوری شود؛ در این نوع مخابرات، از نور برای حمل داده‌ها استفاده می شود. با کنترل سرعت پالس نور، روش جدید می تواند جلوی اتلاف و زیان را بگیرد چرا که دستگاه‌های بیشتری به اینترنت وصل شده و انتقال داده با افزایش روبرو می‌گردد. این دستاورد می تواند کاربردهای فراوانی داشته باشد. نکته مهم این است که این کار قابل تکرار و قابل اعتماد می‌باشد.» جزئیات بیشتر این پژوهش در مجله Nature Communications منتشر شده است.

ترجمه: منصور نقی لو/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: techtimes.com

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh