شناسایی سه سیاره در نزدیکی یک کوتوله سرخ

بیگ بنگ: اخترشناسان با استفاده از ماهواره بررسی سیارات فراخورشیدی عبوری(TESS) دریافتند که یک منظومه سیاره‌ای حداقل شامل سه سیاره کوچک است که به دور ستارۀ نوع M3V که TOI 270

نام دارد، می چرخد.

نمایی هنری از این منظومه ستاره ای و سه سیاره‌اش

به گزارش بیگ بنگ، این ستاره کوتوله سرخ حدود ۷۳ سال نوری از زمین فاصله دارد و تقریبا ۴۰ درصد اندازه و جرم خورشید ما میباشد. ابر زمین و دو سیارۀ فراخورشیدی که اندازه‌ای حدود نپتون دارند، به دور مدار ستارۀ TOI-270 میگردند که از طریق تلسکوپ تس در سال ۲۰۱۸ رصد شدند و توسط تلسکوپ‌های زمینی نیز مورد کاوش قرار گرفتند.

این سیاره‌ها که با عناوین TOI-270b و c و d شناخته می شوند، ۱٫۲۵ تا ۲٫۴۲ برابر زمین هستند و دارای دوره‌های گردش مداری ۳٫۴ و ۵٫۷ و ۱۱٫۴ روزه می باشند. “ماکسیملیان گونتر” اخترشناس MIT و همکارانش در این خصوص گفتند: شعاع ِ سیارۀ TOI-270b در یک جمعیت سیاره‌ای، متمایز از سیارات TOI-270c و d قرار دارد.

اندازۀ این سه سیاره چیزی در حدود ۱٫۷ تا ۲ برابر شعاع زمین است و دو جمعیت ِ سیاره‌ای تحت عنوان “ابر زمین سنگی” و “مینی نپتون‌” غرق در گاز را تشکیل میدهند. احتمالا سیارۀ TOI-270b از لحاظ ترکیبات یک شبه زمین ِ سنگی محسوب می شود، در حالی که سیارات TOI-270c و d احتمالا دارای ترکیبات سنگی/یخی قرار می گیرند. علاوه بر این دمای سطح سیارۀ TOI-270d شصت و هفت درجه سانتیگراد است که در محدودۀ بقای ِ موجودات اکستریموفیل قرار دارد.

این سه سیارۀ فراخورشیدی یکی از کوچکترین سیارات نزدیک به هم هستند که تاکنون شناسایی شده‌اند. اخترشناسان معتقدند بررسی این منظومه می تواند به نحوۀ شکل‌گیری سیارات ِ کوچک در منطقه قابل سکونت کمک نماید.

image e TOI
تصویری از ستارۀ TOI 270 که توسط “تلسکوپ بسیار بزرگ” رصدخانه جنوبی اروپا در شیلی ثبت شده است.

بنابراین هدف اولیۀ مطالعات آینده به شرح زیر خواهد بود:

۱-نحوۀ چرخش نزدیک این سه سیاره امکان تشخیص تغییر زمان عبور از مقابل ستاره و اندازه گیری دقیق و انجام مطالعات دینامیکی را فراهم می کند. ۲- روشنایی آنها اندازه‌گیری سرعت ِ شعاعی هر یک را امکانپذیر می کند. ۳-اتمسفر سیاره‌های بیرونی از طریق ارزیابی طیف سنجش تلسکوپ فضایی جیمز وب(JWST) بسیار ایده‌آل میباشد. ۴-ستارۀ میزبان نیز برای جستجوی سیارات قابل سکونت ِ شبه زمین در آینده ایده‌آل است.

در مجموع، منظومه‌های بسیار کمی با سیارات فراخورشیدی کوچک معتدل و ویژگی تغییر در زمان‌بندی عبور، و سرعت شعاعی وجود دارند که بتوان از آنها برای ارزیابی طیف سنجی استفاده کرد، لکن ستارۀ TOI-270 یکی از آنهاست.

سایت علمی بیگ بنگ/ منبع: sci-news.com

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh