زمین نسخه بخار زدایی شدۀ خورشید است!

بیگ بنگ: گروهی از دانشمندان سیاره‌ای در دانشگاه ملی استرالیا دریافتند که سیارۀ ما از همان عناصرِ خورشید تشکیل شده، اما دارای عناصر فرار ِ کمتری است، مثل هیدروژن، هلیوم، اکسیژن

و نیتروژن.

به گزارش بیگ بنگ، دکتر هیانگ وانگ، محقق در موسسه علوم سیاره‌ای و مرکز تحقیقات نجوم و اخترفیزیک در دانشگاه ملی استرالیا گفت: «ترکیب‌بندی یک سیارۀ سنگی یکی از مهمترین قطعات گم شده در پازلی است که نشان توضیح می‌دهد چرا یک سیاره می‌تواند قابل سکونت باشد یا نباشد. سیارات سنگی دیگر در جهان قطعاتِ بخار زدایی شده‌ای از ستارگان میزبانشان هستند، درست همانند سیاره زمین.»

دکتر وانگ و همکارانش بهترین برآورد از ترکیب‌بندی زمین و خورشید را ارائه دادند و هدفشان ساخت یک ابزار جدید برای اندازه‌گیری ترکیب‌بندی عنصری ستارگان و سیارات فراخورشیدی دیگری که به دور آنها در حال چرخش‌اند بود.» دکتر چارلی لاینویر، یکی از نویسندگان مطالعه گفت: «هر ستاره‌ای دارای نوعی سامانۀ سیاره‌ای است که به دور آن می‌چرخد. بیشتر ستارگان احتمالأ دارای سیارات سنگی در داخل یا نزدیک یک منطقه‌ قابل سکونت هستند.»

در این مطالعه، دانشمندان ترکیب‌بندی سنگ‌های زمین را با شهاب‌سنگ‌ها و پوسته خارجی خورشید مقایسه کردند. پروفسور تروور ایرلند از دانشگاه ملی استرالیا و نویسنده ارشد این مطالعه گفت: «این ترکیب‌بندی اطلاعات زیادی را دربارۀ طریقه‌ی شکل‌گیری زمین ارائه می‌دهد. یک گرایش فرار خطی شدید وجود دارد که بعنوان مبنای درک روابط میان ترکیب‌بندی شهاب‌سنگ‌ها، سیارات و ستارگان بکار می‌رود.» جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ Icarusمنتشر شده است.

ترجمه: سحر الله‌وردی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: sci-news.com

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh