یک نمای دیدنی از عقرب ِ آسمان

بیگ بنگ: اگر عقرب با چشم غیرمسلح تا این حد خوب به نظر برسد، انسان‌ها آن را بهتر بخاطر خواهند سپرد. عقرب‌ معمولأ بصورت چند ستارۀ درخشان در یک صورت فلکی

زودیاکی ظاهر می شوند.

اگرچه برای دستیابی به چنین تصویر دیدنی، به یک دوربین خوب، فیلترهای رنگی و یک پردازشگر تصویر دیجیتالی نیاز داریم. برای نمایش جزئیات، این عکس برجسته نه تنها مستلزم نوردهی‌های طولانی مدت که در چند رنگ گرفته شده، بلکه مستلزم یک نوردهی در رنگ قرمز خاص است که توسط هیدروژن ساطع شده است. این عکس ویژگی‌های نفسگیر زیادی را نشان می دهد. به طور عمودی در سمت چپ بخشی از صفحۀ کهکشان راه شیری را می بینیم، همچنین ابرهای گسترده‌ای از ستارگان ِ درخشان و رشته‌های ِ بلند غبار تاریک نیز دیده می شود.

scorpio guisard constellation با خروج از کهکشان راه شیری، رشته‌های غبار تاریک که رودخانۀ تاریک نامیده می شوند در مرکز عکس قرار دارند. این رودخانه به ستارگان درخشانی متصل شده که بخشی از سر و چنگال‌های خرچنگ را نشان می دهند و شامل ستارۀ درخشان قلب عقرب هستند. در بالا و سمت راست قلب عقرب، یک سیارۀ درخشان تر وجود دارد: مشتری. چندین سحابی نشری قرمز رنگ و سحابی‌های بازتابی آبی رنگ در سرتاسر این عکس دیده می شوند. عقرب پس از غروب ِ آفتاب در میانۀ سال عمدتأ در آسمان نیمکرۀ جنوبی ظاهر می شود.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh