نمایی از ایستگاه فضایی بین‌المللی

بیگ بنگ: پس از غروب خورشید در ۲۸ مارس ۲۰۱۹، ایستگاه فضایی بین‌المللی از بالای افق غربی عبور کرد که از والاسی انگلستان در دهانه رودخانۀ مرسی دیده می شود.

ایستگاه فضایی که با سرعت در حرکت است در فاصلۀ ۴۰۰ کیلومتر بالای سیاره زمین در درخشش غروب خورشید هنوز قابل روئت می باشد. این عکس با یک تلسکوپ کوچک در حیاط خلوت و دوربین دیجیتالی با فریم بالا گرفته شده است. مجموع ۲۵۰۰ فریم ظرف ۷ دقیقه ثبت شدند که عبور ایستگاه فضایی را نشان می دهند و ۱۰۰ فریم نیز تصاویری از ایستگاه فضایی نشان می دهند. در این تصویر، چهار عدد از بهترین فریم‌هایی را مشاهده می کنید که جزئیات دقیقی از ایستگاه فضایی را در مدار پایینی زمین نشان می دهند. در کنار پیک مسیر آن، تقریبأ ۶۰ درجه بالای افق، ایستگاه فضایی درخشان‌تر از روشن‌ترین ستاره در آسمان بود و ۴۶۸ کیلومتر با این حیاط خلوت در والاسی فاصله دارد.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh