ایده‌های تازه دربارۀ ماهیت ماده تاریک

بیگ بنگ: انرژی تاریک و ماده تاریک ۹۶% جرم کل کائنات را شامل می‌شوند. در حال حاضر دو فرضیۀ اصلی درباره ماهیت ماده تاریک مطرح می‌شود. یکی از آنها فرض می‌کند

که ماده تاریک شامل اشیاء هاله‌دار فشرده با جرم زیاد است؛ و دیگری این خاصیت را به برهمکنش ضعیف اجزای جرم‌دار نسبت می‌دهد.

نقشه ماده تاریک از ناحیه‌ مورد مطالعه‌ی KiDS (منطقه G12)

به گزارش بیگ بنگ، پروفسور آلکساندر بالاکین و دانشجوی دکتری دمیتری گروشف از دیدگاه دوم پیروی می‌کنند، احتمال دارد ماده تاریک شامل اکسیون‌ها (بوزون‌های فرضی که قابلیت برهمکنش با فوتون‌ها را دارند) باشد. دمیتری گروشف می‌گوید: « خاصیت جالب اکسیون از لحاظ الکترودینامیک این است که معادلات الکترومغناطیس اصلاح شده، اجازه وجود اثراتی که در نظریه کلاسیک فارادی-ماکسول امکان آن وجود ندارد را می‌دهند. یکی از این اثرات، پیدایش دیون‌های اکسیون است؛ اشیائی با جهت‌گیری‌های شعاعی و موازی با میدان‌های الکتریکی و مغناطیسی.»

مغناطیس‌کره دیون می‌تواند نشان‌دهنده اثر پانه‌کوئک-رزلند(Pannekoek-Rosseland) باشد. ذات این پدیده آن است که توزیع بارهای الکتریکی در پلاسمای ایزوترمال تعادلی، تحت تأثیر میدان گرانشی انجام می‌شود – یون‌های سنگین‌تر با بار مثبت به زیر الکترون‌های سبک‌تر می‌روند. این میدان الکتریکی با جهت‌گیری شعاعی، تحت عنوان میدان الکتریکی پانه‌کوئک-رزلند شناخته می‌شود. پس از آن، چنین میدانی در پلاسمای الکترون-پوزیترون وجود ندارد، زیرا حامل‌های بار مثبت و منفی جرم‌های یکسانی دارند. دیون‌های آکسیون می‌توانند دسته‌بندی پلاسمای الکترون-پوزیترون و توزیع ویژه میدان مغناطیسی را نشان دهند.

پروفسور بالاکین به عنوان نتیجه‌گیری بیان داشت: « ما در حال حاضر، تمامی تلاش‌مان را در فرموله کردن طرح‌های پیشنهادی‌مان معطوف می‌کنیم تا کمکی برای اخترفیزیک‌دان‌ها باشد که اثرات آکسیون‌ها را در پلاسمای ستاره‌ای بیابند، و احتمالاً به رمزگشایی مهم‌ترین معمای تحقیقات فضایی مدرن که شناسایی ذرات تشکیل‌دهندۀ ماده تاریک است، کمکی کرده باشیم.» جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ Physical Review D منتشر شده است.

ترجمه: سوران زوراسنا/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: Phys.org

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh