آیا می‌توان بی‌نهایت را در ذهن تجسم کرد؟

بیگ بنگ: بی‌نهایت فاقد محدوده و مرز است – چیزی که برای همیشه پیش می‌رود. توضیح یا شرح «بی‌نهایت» از زبان ریاضیدانان، اخترفیزیکدانان یا هنرمندان متفاوت است. اما آیا هیچ یک

از ما می‌توانیم یک تصویر ذهنی از انبساط نامحدود جهان داشته باشیم یا تصور کنیم که «بزرگترین عدد» وجود ندارد؟

به گزارش بیگ بنگ، جالب است که اگرچه بی‌نهایت را چیزی نمی‌دانیم که تا ابد ادامه پیدا کند، اجداد ما آن را به طرق متفاوتی درک می‌کردند. به گزارش لایو ساینس، فیلسوفان هند باستان آن را چیزی می‌دانستند که بخش‌هایی از آن قابل حذف یا اضافه شدن است، اما این ماهیت همچنان یکسان و بدون تغییر باقی می‌ماند. یونانیان باستان آن را بصورت مجموعۀ بی‌پایانی از اعداد اول تصور می‌کردند. شاید بسیاری از ما با برداشت‌های متفاوتی که از این واژه داریم تصاویر متفاوتی از بی‌نهایت را در ذهنمان داشته باشیم.

“اندی آلبرچت”، کیهان‌شناس و مدیرگروه فیزیک در دانشگاه کالیفرنیا- دیویس، قیاس خود از بی‌نهایت را به اشتراک گذاشت. آثار هنری گوناگون توهمی از بی‌نهایت ارائه می‌دهند، از جمله اتاق آینه‌ی بی‌نهایت معروف در گالری دیوید زویرنر. با قرار دادن نورها و آینه‌هایی در جایگاه‌های مختلف، بازدیدکنندگان این حس را تجربه می‌کنند که این اتاق تا ابد پیش می‌رود. هرچند، آلبرت استدلال می‌کند که وقتی کسی یک توپ را به دیوار پرتاب می‌کند این توهم از بین می‌رود و آنها فورأ به این حقیقت بازمی‌گردند که این اتاق یک چیز محدود است.

وی افزود: «اما می‌توانید یک اتاق بزرگتر را تجسم کنید که در آن می‌توانید یک توپ را پرتاب کنید و این توپ بازنگردد. توپ باید راه طولانی را طی کند تا به دیوار مقابل برخورد کند تا جاییکه دیگر منتظر بازگشت آن نخواهید ماند. شاید این برای نمایش بی‌نهایت کافی باشد.» ممکن است با یک قیاس که بی‌نهایت را با چیزی مثل یک اتاق قیاس می‌کند متقاعد نشوید، اما آلبرچت استدلال می‌کند که وقتی شاخه‌های مختلف فیزیک مد نظر قرار دارند، مثل مکانیک کوانتوم، محاسباتی که جهان را نامحدود در نظر می‌گیرند در برابر آنهایی که جهان را خیلی عظیم اما محدود می‌دانند تفاوت‌های بسیار کوچکی در نتایجشان دارند.

همه چیز به برداشت ما بستگی دارد

در نظر گرفتن بی‌نهایت از دیدگاه ریاضیات یا فیزیک یک حس ذهنی متفاوت با تصور آن در قالب حیات، جهان یا حتی عشق است. از نظر خیلی از ما، به آسانی می‌توان مفهوم بی‌نهایت را درک کرد، اما نمی‌توانیم «عظمت» یا «بی‌پایان‌» بودن آن را درک کنیم زیرا برداشت ما از زمان همیشه یک آغاز و یک پایان دارد – دقایق، روزها، سال‌ها و طول عمر. بی‌نهایت مثل عشق چیزی را نشان می‌دهد که غیرملموس است و هر انسانی آن را دقیقأ به یک شکل برداشت نمی‌کند. بنابراین، آیا می‌توانید بی‌نهایت را در ذهنمان به درستی تجسم کنیم؟ «این به زاویۀ دید شما به آن بستگی دارد.»

ممکن است بتوانید عشق بی‌نهایت به فرزندتان یا معشوقتان را در درونتان تجسم کنید، اما فکر کردن به یک جهان بدون مرز و همیشه در حال انبساط یک بازی متفاوت با توپ است. آیا چیزی در ماوراء آن وجود دارد؟ آیا چیزی قبل آن وجود داشته و چیزی بعد آن وجود خواهد داشت؟ اگر جهان‌های بی‌نهایت وجود داشته باشند، چگونه می‌توان گفت واقعیت هیچ مرزی ندارد؟ تمام این کهکشان‌های وسیع در کجا انطباق پیدا می‌کنند؟ تصور «بی‌نهایت» در ذهنمان کار چندان ساده‌ای نیست، اما غیرممکن نیز به نظر نمی‌رسد چون روش‌های مختلفی برای تصور و تجسم آن وجود دارد. اما شاید آلبرت اینشتین ساده‌ترین توضیح ممکن را ارائه داده باشد: «دو چیز بی‌نهایت هستند: کیهان و حماقت انسان.»

ترجمه: سحر  الله‌وردی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: thescienceexplorer.com

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh