جهان حبابی ما به سمت ابعاد بالاتر پیش می‌رود!

بیگ بنگ: تیمی از فیزیکدانان نظری در دانشگاه اوپسالا سوئد، مدل ِ جدیدی از جهان ارائه کردند که ممکن است راز “انرژی تاریک” را حل کند. عاملی که باعث انبساط کیهان

می‌شود.

به گزارش بیگ بنگ، در دهه ۱۹۹۰، اخترفیزیکدانان متوجه شدند که جهان ما در حال انبساط است. این امر نشان می داد که فضا، خالی نیست و در عوض، با چیزی عجیب و مبهم پر شده که مواد را از خود دور می‌کند؛ چیزی که آن را امروزه با نام «انرژی تاریک» می‌شناسیم. ماهیت ِ آن یکی از بزرگترین اسرار فیزیک بنیادی است.

دکتر سویک بنرجی و همکارانش امیدوارند نظریه ریسمان بتواند پاسخی برای سوالات ما در مورد کیهان داشته‌باشد. براساس این نظریه، همه چیز، از اجزای ریز و کوچک ارتعاشی ساخته شده است. هم‌چنین این تئوری به ابعاد بالاتر از سه بعدی که همگی میشناسیم، اشاره دارد. به مدت پانزده سال، مدل‌هایی در نظریه ریسمان وجود داشتند که ایدۀ شکل‌گیری انرژی تاریک بوده‌ است. با این حال، نقدهایی فزاینده شدیدی در این نظریه مطرح شده‌اند و حالا محققان می‌گویند که هیچ‌کدام از مدل‌هایی که تا به امروز ارائه شده‌، توانایی عملی شدن ندارند.

در مقالۀ جدید دکتر بنجری و همکارنش مدل جدیدی از انرژی تاریک ارائه شده‌ که نشان می‌دهد جهان ما درون حبابی در حال انبساط در حال پیشروی به ابعاد جدید است. آنها عقیده دارند که کل جهان در لبه این حباب در حال انبساط قرار دارد. و تمام مواد موجود در جهان، مربوط به لبه انتهایی ریسمان‌هاست که در حال گسترش به سمت ابعاد ِ دیگری هستند. به گفته محققان این حباب‌های در حال انبساط، بدون نظریۀ ریسمان هم می‌توانند وجود داشته‌باشند. و حتی می‌توان تصور کرد که حباب‌های بیشتری وجود دارند که مربوط به جهان‌های دیگری هستند. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریه Physical Review Letters، منتشر شده است.

ترجمه: محبوبه معصوم نیا/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: sci-news.com

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh