وضعیت لایه ازون به چه صورت است؟

بیگ بنگ: اگرچه سازمان ملل متحد تایید کرده که لایه ازون در حال ترمیم است، اما دانشمندان نگرانی‌هایی دربارۀ تاثیرگذاری پروتکل مونترال پس از کشف استفاده از کلروفلوئوروکربن‌ها در یازده سال

قبل ابراز کرده‌اند. اعضای پروتکل مونترال ماه جاری در شهر کوئیتوی اکوادور نشستی برگزار خواهند کرد تا به بحث درباره تحکیم این توافق نامه زیست محیطی بپردازند؛ هدف از انعقاد این توافق‌نامه، محافظت از حفره موجود در لایه ازون می‌باشد.

به گزارش بیگ بنگ، علی‌رغم گزارش‌های خبری در خصوص بهبود لایه ازون، عدم قطعیت دربارۀ اثرات انتشار غیرقانونی گاز کلروفلوئوروکربن تهدیدی برای موفقیت طولانی مدت پروتکل مونترال به حساب می‌آید. سازمان ملل متحد تازگی با انتشار گزارشی تایید کرد که لایه ازون زمین در حال ترمیم است. رسانه‌ها این خبر را با عنوان «بارقه‌ای از امید» پوشش دادند.

اما همین گزارش از یک سری نگرانی‌های جدی هم خبر داد؛ مسائلی که قرار است اعضای پروتکل مونترال در کوئیتوی اکوادور به بحث و بررسی‌شان بپردازند. سال گذشته، گزارش‌ها از افزایش تعجب برانگیز انتشار گاز کلروفلوئوروکربن حکایت داشت؛ این گاز که موجب ِ سوراخ شدن ازونشد، به واسطه پروتکل مونترال ممنوع اعلام شده است.

بر اساس تازه‌ترین گزارش سازمان ملل متحد درباره وضعیت لایه ازون، افزایش انتشار گاز کلروفلوئوروکربن می تواند ترمیم کامل لایه ازون را بین ۷ تا ۲۰ سال به تاخیر بیندازد. «کیت ولر» سخنگوی زیست محیطی سازمان ملل متحد گفت: «دانشمندان و اعضای پروتکل مونترال دربارۀ افزایش انتشار گاز کلروفلوئوروکربن به شدت ابراز نگرانی کرده‌اند.»

ولر افزود: «میزان انتشار کلروفلوئوروکربن به اتمسفر آنقدر زیاد است که نمی تواند فقط نتیجه تولید غیرقانونی در مناطق خاص باشد. یعنی گزارش‌های مربوط به تولید کلروفلوئوروکربن در شرق آسیا تنها بخشی از داستان است. لذا تصمیمی که در کوئیتوی اکوادور گرفته خواهد شد، از اهمیت بالایی برخوردار است.» مقامات دولتی، حامیان محیط زیستی و دانشمندان ماه جاری در اکوادور گردهم می آیند تا راه‌های کاهش انتشار گاز کلروفلوئورکربن به اتمسفر را مورد بحث و بررسی قرار بدهند.

«استفان مونتزکا» دانشمند و یکی از شرکت‌کنندگان در نشست اکوادور اظهار داشت: «من به خوبی متوجه هستم که سازمان ملل متحد، نمایندگان MOP، دولت‌ها، دانشمندان، سازمان‌های NGO و غیره با جدیت ِ ویژه‌ای این مسئله را دنبال می کنند. بسیاری در نشست اکوادور شرکت می کنند تا این مسئله را مورد تاکید قرار دهند که انتشار کلروفلوئوکربن می تواند چالشی جدی برای پیشرفت پروتکل مونترال باشد. هدف اصلی پروتکل مونترال این است که احیای لایه ازون را تضمین کند. خوشبختانه، ما می توانیم این مسئله را در همان مراحل ابتدایی مورد شناسایی قرار بدهیم. اگر انتشار این گاز بزودی متوقف شود، تاثیر بسیار کمی بر لایه ازون خواهد داشت.»

ولر امیدوار است که شرکت‌کنندگان در نشست اکوادور بتوانند تصمیم خوبی در رابطه با مسئله انتشار غیرقانونی کلروفلوئوروکربن در آسیا اتخاذ نمایند. وی خاطر نشان کرد: «پروتکل مونترال توانست دو دهه ترمیم ازون را امکان پذیر نماید، اما ضرورت نشست ماه جاری نشان می دهد که موفقیت طولانی مدت آن تضمینی نیست و باید چاره‌ای اندیشیده شود.»

ترجمه: منصور نقی لو/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: upi.com

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh