معرفی کتاب: حیات ۳

بیگ بنگ: در این کتاب، مکس تگمارک ما را به ژرفای پژوهش‌های هوش مصنوعی می‌برد و با اساسی‌ترین پرسش‌های زمانه آشنا می‌کند.

نام اصلی: Life 3.0 : being human in

the age of artificial intelligence
حیات ۳ : انسان در عصر هوش مصنوعی
نوشته: مکس تگمارک
ترجمه: جمیل آریایی
ناشر: مازیار
موضوع: هوش مصنوعی، آینده نگری
سال انتشار: ۱۳۹۷
تعداد صفحه: ۳۸۴

دانلود خلاصه کتاب

جهان هستی پس از نزدیک به چهارده میلیارد سال که از تولدش میگذرد تازه از خواب برخاسته و از هستی خود آگاه شده است. از روی این سیارۀ آبی رنگ کوچک، بخش‌های ناچیز هوشمندی در جهان ما با تلسکوپ های خود به سوی کیهان خیره شده و پی در پی کشف می کنند که آنچه فکر می کردند وجود داشته تنها پارۀ اندکی از جهانی فراختر است: منظومۀ شمسی، کهکشان، و جهانی با صدها میلیارد کهکشان که در الگوی زیبایی از گروه‌ها، خوشه‌ها، و ابَرَخوشه‌ها آرایش یافته‌اند.

lifeما در آستانه دوران جدیدی ایستاده‌ایم. آنچه روزگاری علمی تخیّلی می‌نمود، شتابان به واقعیّت می‌پیوندد و هوش مصنوعی، جنگ‌ها، جنایات، عدالت، اشتغال، جامعه و حتّی حسّ انسان بودن ما را دگرگون می‌کند. هوش مصنوعی، بیش‌از هر تکتولوژی دیگری، توانایی آن را دارد که انقلابی در آینده‌ی جمعی ما به پا کند و برای کندوکاو این آینده، چه کسی مناسب‌تر از ماکس تگمارک، استاد کیهان‌شناسی دانشگاه MIT و بنیان‌گذار انستیتوی آینده‌ی حیات که پژوهش‌های کنونی‌اش به سودمندسازی هوش مصنوعی اختصاص دارد.

آیا با اتوماسیون، بدون این که انسان‌ها درآمد یا هدف از زندگانی را از دست بدهند، می‌توانند به آسایش برسند؟ چگونه مطمئن شویم که سامانه‌های هوش مصنوعی آینده، بدون این که خراب شوند، نادرست عمل کنند، و هک شوند، آنچه را ما می‌خواهیم انجام می‌دهند؟ آیا باید از تسلیحات سلاح‌های آتش به اختیار کُشنده، هراسان باشیم؟ آیا هوش مصنوعی به حیات کمک خواهد کرد تا بیش‌از گذشته نشو ونما کند، یا این ماشین‌ها سرانجام همه‌ی شغل‌های ما از ما می‌ستانند و دست‌آخر جایگزین ما می‌شوند؟

فهرست مطالب:

فصل ۱: به مهمترین گفتگوی روزگار ما خوش آمدید

فصل ۲: ماده باهوش می شود

فصل ۳: آینده نزدیک: دست آوردها، خطاها، قوانین، سلاح‌ها و اشتغال

فصل ۴: انفجار هوش مصنوعی

فصل ۵: پیامد: ۱۰۰۰۰ سال بعد

فصل ۶: موقوفۀ کیهانی ما، یک میلیارد سال بعد

فصل ۷: اهداف

فصل ۸: آگاهی

پایان سخن: داستان گروه انستیتو آیندۀ حیات

خرید این کتاب بصورت پستی

سایت علمی بیگ بنگ: bigbangpage.com

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh