در جستجوی فوتون تاریک

بیگ بنگ: تقریبا همه چیز گم شده است. و تیمی از فیزیکدانان در تلاش هستند تا آن را پیدا کنند. جهانی که می شناسیم، در حدود یک دهم چیزی را شامل

می شود که در فضا می بینیم. پس بقیه کجاست؟ مفقود! نامرئی! غیر قابل شناسایی، البته به غیر از اثرات گرانش آن بر تعدادی از چیزهایی که می توانیم ببینیم.

به گزارش بیگ بنگ، محققان آن بخش گمشده را «بخش تاریک می نامند»؛ دسته‌ای از ذرات بزرگ و پرانرژی که باید اصولا در جایی از جهان وجود داشته باشند ولی با ماده روشن وارد برهمکنش نمی شوند. پروژۀ تازه‌ای در موسسه ملی فیزیک هسته‌ای ایتالیا در جریان است که می خواهد با بهره‌گیری از فوتون تاریک نظری به افشای آن چیزهای تاریک بپردازد. اگر محققان واقعا موفق به یافتن فوتون تاریک شوند، شواهدی برای نیروی پنجم طبیعت بدست خواهد آمد که می تواند خبر بزرگ و شگفت‌انگیزی در دنیای فیزیک باشد.

بر اساس گزارشی که در روزنامه گاردین منتشر شد، محققان ایتالیایی در نظر دارند یک قطعه نازک سیلیکونی را با پرتوی ذرات پادماده موسوم به «پوزیترون‌ها» بمباران کنند. پوزیترون‌ها نسخه‌های پادماده الکترون‌ها هستند. تحت شرایط عادی، پوزیترون‌ها و الکترون‌هایی که به یکدیگر برخورد می کنند، یکدیگر را از بین برده و یک جفت فوتون عادی پدید می آورند. اما اگر فوتون‌های تاریک واقعا وجود داشته باشند، باید هر از چند گاهی یک جفت فوتون در اثر نابودی پوزیترون‌ها و الکترون‌ها به وجود آید. به جای برهمکنشی که دو فوتون عادی را به ارمغان می آورد، یک فوتون تاریک و یک فوتون عادی در کنار هم پدید می آیند.

محققان در گفتگو با «Physics World» اعلام کردند که امیدوارند پرتو پوزیترون‌ها در آزمایش‌شان به الکترون‌های کافی در الماس برخورد کند تا یک فوتون تاریک تولید گردد. البته انتظار نمی رود فوتون تاریک به طور مستقیم در این آزمایش مورد شناسایی قرار گیرد؛ بلکه فوتون مفقود را می توان بعنوان شواهدی از وجود آن در نظر گرفت. اگر این اتفاق بیفتد، انتظار می رود محققان بتوانند وجود فوتون تاریک را تایید کنند و جرم آن را اندازه بگیرند (برخلاف فوتون‌های عادی، فوتون های تاریک جرم دارند). این نه تنها می تواند بعنوان شواهدی از یک ذره جدید قلمداد شود، بلکه یک نیروی کاملا جدید را فاش کند.

در جهان پرفروغ ما، چهار نیرو وجود دارد. الکترومغناطیس انرژی نور را حمل کرده و اتم‌ها را به اتم‌های دیگر متصل می کند. نیروی قوی باعث می شود ذرات درون اتم‌ها در کنار همدیگر بمانند. نیروی ضعیف باعث جدایی اتم‌ها از یکدیگر و فروپاشی آنها می شود. و گرانش بعنوان نیروی چهارم، شما را در زمین نگه داشته و بر حرکات کیهان حکمرانی می کند. اگر فوتون‌های تاریک وجود داشته باشند، باید نمایانگر نیروی پنجم باشند؛ نیرویی که در مدل جهانی ما جایی ندارد: الکترومغناطیس تاریک. اگر دانشمندان وجود این فوتون‌ها را به اثبات برسانند، زمان آن خواهد بود که کتاب‌های درسی فیزیک از نو نگاشته شوند.

ترجمه: منصور نقی لو/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: livescience.com

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh