نشانه‌هایی از مولکول‌های آلی پیچیده در انسلادوس

بیگ بنگ: دانشمندان شواهدی از مولکول‌های آلی پیچیده در انسلادوس «قمر زحل» پیدا کردند. سیگنال‌های شیمیایی از میان داده‌های طیف سنجیِ جمع‌آوری شده توسط فضاپیمای کاسینی ناسا، بدست آمده است.

انسلادوس «قمر زحل» دارای هسته‌ای سنگی و اقیانوس زیرسطحی است.

به گزارش بیگ بنگ، «کریستوفر گلین» دانشمند علوم فضایی در موسسه تحقیقاتی «Southwest» در یک مصاحبه خبری گفت: «انسلادوس بار دیگر خبرهای مهیجی با خود به همراه آورده است. ما قبلا فقط موفق به شناسایی ساده‌ترین مولکول‌های آلی شده بودیم که حاوی چند اتم کربن بودند، اما همان یافته هم خیلی شگفت‌انگیز بود.»

داده‌های جدید از وجود مولکول‌های آلی پیچیده با جرمی بزرگتر از ۲۰۰ واحد جرم اتمی دارند. آقای گلین افزود: «این مقدار ۱۰ برابر سنگین‌تر از متان است. با وجود مولکول‌های آلی پیچیده که از اقیانوس آب مایع آن نشات می گیرند، این قمر در کنار زمین تنها جرم سماوی است که می تواند همه الزامات اساسی برای حیات را در خود داشته باشد.» این مولکول‌ها در طول چند گردش آخر کاسینی به کمک ابزار تحلیل‌گر گرد و غبار کیهانی آن فضاپیما و همچنین طیف‌سنج جرم خنثی و یون «SwRI-led» جمع‌آوری و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.

gdaoqtskanduqeywknکاسینی عملیات خود را به پایان رساند و در سال ۲۰۱۷ به اتمسفر زحل سقوط کرد. کاسینی در طی گردش‌های آخر خود توانست نمونه‌هایی را از مواد یخیِ ناشی از اقیانوس انسلادوس و حلقه E زحل جمع‌آوری کند. این حلقه توسط ذرات یخی تشکیل شده است که از جاذبه قمر می گریزند. دانشمندان تحلیل‌های خود را در رابطه با داده‌های کاسینی در مجله معتبر «Nature» منتشر کردند.

گلین گفت: «پس از پایان کار فضاپیمای کاسینی، همچنان این فضاپیما اطلاعاتی را درباره پتانسیل انسلادوس برای پیشبرد حوزه اخترزیست شناسی در یک سیاره اقیانوسی فراهم می کند. پروازهای قبلی کاسینی از وجود هیدروژن مولکولی که از اقیانوس زیر سطحی انسلادوس سرچشمه می گیرد، خبر داده بود. دانشمندان هنوز انسلادوس را گزینه مناسبی برای جستجوی حیات فرازمینی می پندارند. فضاپیماهای آتی می توانند به شکل بهتری انسلادوس را پوشش دهند و آن مولکول‌های آلی پیچیده را با استفاده از طیف سنج جرمی با کیفیت‌تری تحلیل کنند تا چگونگی ایجاد آنها مشخص شود. باید جانب احتیاط را هم رعایت کنیم، اما فکر کردن به این موضوع هیجان‌انگیز است که این یافته نشان می دهد سنتز زیستی مولکول‌های آلی در انسلادوس امکان پذیر است.»

ترجمه: منصور نقی لو/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: upi.com

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh