هشتمین پرتاب نیو شپرد با موفقیت به پایان رسید

شرکت بلو ارجین (Blue Origin) دیروز هشتمین پرتاب موشک «نیو شپرد» (New Shepard) خود را با موفقیت به پایان رساند. همه چیز در این پرتاب به خوبی پیش‌رفت و موشک نیو شپرد با حداکثر سرعت ۳۵۰۰ کیلومتر در ساعت، به سمت فضا حرکت کرد و محموله‌ی خود را به مرز فضا رساند.

واقع بلو ارجین می‌خواهد با نیو شپرد انسان را به سفرهای فضایی ببرد و پس از تجربه‌ی این سفر، آن‌ها را به زمین برگرداند.

البته برخلاف شرکت‌های دیگر مثل اسپیس ایکس، هدف ساخت موشک نیو شپرد حمل بار به فضا نیست؛ در واقع بلو ارجین می‌خواهد با نیو شپرد انسان را به سفرهای فضایی ببرد و پس از تجربه‌ی این سفر، آن‌ها را به زمین برگرداند.

پس از گذر از خط کارمن، یعنی مرز ورود به فضا، افرادی که درون موشک خواهند بود به مدت یک دقیقه و نیم حس بدون وزن بودن را تجربه خواهند کرد و در این زمان، کپسول هم سرعت حرکت خود را کم می‌کند. حداکثر ارتفاع طی شده در این تست جدید موشک نیو شپرد ۱۰۶ کیلومتری سطح زمین بود.

در حالی که کپسول و مانکن داخل آن در فضا رها شدند، پیشران موشک با سرعت ۴ هزار کیلومتر در ساعت به سمت زمین در حال حرکت بود. در ارتفاع ۳۰ هزار متری ترمزهای پیشران روشن می‌شوند و سرعت آن را به ۶۰۰ کیلومتر در ساعت کاهش می‌دهند؛ در نهایت پیشران دوباره در فاصله‌ی ۷۵۰ متری زمین روشن می‌شود تا بتواند فرود بیاید.

تفاوت فالکون ۹ و نیو شپرد دقیقا در همین فرود است. موشک فالکون ۹ اندازه و وزن بسیار بیشتری دارد و  در نتیجه پیشران آن به هنگام فرود، نیازمند قدرت بیشتری است؛ قدرت نیروی ورودی پیشران فالکون ۹ به هنگام فرود آن‌قدر زیاد است که اگر به دقت تنظیم و کنترل نشود، ممکن است دوباره پرتاب شود.

از طرف دیگر، موشک نیو شپرد بسیار کنترل شده و نرم فرود می‌آید؛ طوری که حتی می‌تواند برای مدتی شناور بماند.

می‌توانید در ادامه ویدیوی پرتاب و فرود دیروز نیو شپرد را ببینید.

[{"src":"\/\/www.digikala.com\/mag\/wp-content\/uploads\/2018\/04\/New-Shepard-launch-landing-April-2018.mp4","type":"video\/mp4"}]
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh