لذت دیدن سیاره مشتری را در آسمان شب از دست ندهید

مسير :
»
»
»
لذت دیدن سیاره مشتری را در آسمان شب از دست ندهید

لذت دیدن سیاره مشتری را در آسمان شب
از دست ندهید
پنجشنبه 25 خرداد 1396 - 22:24 | شاخه : | منبع : | 23 بازدید | 0 دیدگاه
لذت دیدن سیاره مشتری را در آسمان شب از دست ندهید

وی بیان کرد: سیاره مشتری از نظر فاصله از خورشید در جایگاه پنجم قرار دارد. این سیاره متشکل از ۷۵ درصد هیدروژن و ۲۴ درصد هلیوم و دارای ساختاری شبیه به مهر تابان (خورشید) است. برخی از افراد به سیاره مشتری نام خورشید ناکام داده اند.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با بیان اینکه سیاره برجیس جرم و حجم زیادی دارد، افزود: در صورتی که این سیاره ۸۰ مرتبه سنگین‌تر( پرجرم تر) از وضعیت کنونی اش بود، توانایی فعل و انفعالات هسته‌ای پیدا می‌کرد و در دسته ستارگان قرار می‌گرفت.
عتیقی عنوان کرد: قطر سیاره مشتری حدود ۱۴۳ هزار کیلومتر بوده که ۱۲ برابر قطر زمین است. این سیاره غول پیکر هر ۱۰ ساعت یک بار به دور خود می‌چرخد و از نظر گردش وضعی با وجود ابعاد بزرگی که دارد، بسیار سریع است.
وی تاکید کرد: سیاره برجیس به طور میانگین ۷۸۰ میلیون کیلومتر با خورشید فاصله داشته و دارای ۶۴ قمر تایید شده است. «لِدا» کوچکترین قمر این سیاره و با ابعادی (قطری) به اندازه ۱۰ کیلومتر کوچکترین قمر منظومه شمسی و «گانیمد» بزرگترین ماه (قمر) سیاره مشتری است.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران تصریح کرد: قمرِ گانیمد با قطر ۵ هزار و ۲۶۰ کیلومتر بزرگترین قمر منظومه خورشیدی و از سیاره تیر (عطارد) بزرگتر است و جز اقمار گالیله‌ای (چهار قمری) است که گالیله حدود ۴۰۰ سال قبل از درون تلسکوپ خود موفق به مشاهده آن شد.
عتیقی گفت: قمر اروپا یکی از اقمار گالیله‌ای است که از جمله قمرهایی است که وجود حیات و یا حداقل امکان ایجاد حیات در قرن‌های آینده برای آن مهیا است. اقیانوسی از آب یخ زده در اطراف این قمر وجود دارد.

اقمار گالیله ای سیاره برجیس
اقمار گالیله ای سیاره برجیس

وی در خصوص وضعیت رصد سیاره مشتری اظهار کرد: افرادی که علاقه‌مند به مشاهده این سیاره در این شب‌ها هستند، می‌توانند در ساعت ۲۲ (۱۰ شب) در بخش جنوب غربی آسمان شامگاهی، آن را در صورت فلکی سنبله (خوشه) با رنگ سفید و نسبتاً درخشان مشاهده نمایند و در طول یک ماه آینده سیاره برجیس در همین صورت فلکی قرار دارد.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران عنوان کرد: سیاره مشتری هر ۱۲ سال یک بار به دور خورشید می‌چرخد. اگر از درون تلسکوپ یا دوربین‌های دوچشمی نجومی به سیاره برجیس نگاه کنید، می‌توانید خطوطی را که نشان دهنده پیچیدگی جو این سیاره است به همراه اقمار گالیه‌ای آن مشاهده کنند.

عتیقی با بیان اینکه سیاره مشتری ۲.۵ برابر انرژی دریافتی از خورشید را تولید می‌نماید، یادآور شد: فضاپیماهای وویجر ۱ و ۲ طی سال‌های پایانی قرن بیستم (دهه آخر قرن ۲۰) موفق به مشاهده این سیاره و اقمارش از نزدیک شدند و در سال‌های اخیر تصاویر دقیقی از نزدیک در خصوص شرایط سیاره برجیس و جو آن توسط فضاپیمای گالیله برای زمین ارسال شده است.

منبع :

اشتراک گذاری در:

بیشتر بخوانید

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh