فضاپیمای کاسینی در دره‌های قمر زحل مایع پیدا کرد

دانشمندان رسما تایید کردند که «تایتان»، بزرگترین قمر زحل، ژرف‌دره‌هایی دارد که سرشار از مایع هستند؛ البته مایع هیدروکربن. دانشمندان تصاویری را آنالیز کردند، که در سال ۲۰۱۳ هنگام گذر از دریای متان «لایجیا ماری» تایتان گرفته شده.

این محققان کانال‌هایی را پیدا کردند که از این دریا منشعب می‌شدند. بعضی از این کانال‌ها باریک و عمیق بودند. اما با بررسی‌های دقیق و پیچیده، آنها تایید کردند که این فرورفتگی‌ها باریکی و دراز توسط مایع حفاری شده‌اند.

در گذرهای قبلی، دانشمندان ناسا از رادار به عنوان یک ابزار تصویربرداری استفاده کردند تا از میان مه غلیظی که سطح تایتان را پوشانده به آن نگاه بیندازند. اما در سال ۲۰۱۳، آنها از این دستگاه به عنوان یک فرازسنج استفاده کردند تا عمق ویژگی‌های جغرافیایی در اطراف دریای لایجیا ماری را اندازه‌گیری کنند. سیگنال‌های این فضاپیما از کف این ژرف‌دره‌ها به شکل منحصر به فردی بازتاب کردند و مثل اعماق دریای متان این قمر سوسو می‌زدند. این نشان‌دهنده‌ی سطحی بود که با مایع صاف و صیقلی شده. دانشمندان محاسبه کردند که چند ثانیه طول می‌کشد تا پینگ‌های رادار به فضاپیما برگردند و به این ترتیب عمق کانال‌ها را برآورد کردند که حدودا بین ۲۴۰ تا ۵۶۹ متر زیر سطح دریا بود.

در حال حاضر کاسینی آخرین عبورش را از تایتان انجام می‌دهد و پس از آن در سپتامبر ۲۰۱۷، سفر ۲۰ ساله‌اش در اتمسفر زحل به پایان می‌رسد. محققان احتمالا از ترکیب رادار عمق‌سنجی و تصویربرداری برای آنالیز دیگر کانال‌ها هم استفاده می‌کنند.

منبع:

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh