اهمیت رصد هلال جوان شامگاهی شعبان 1437

ساعت 24: 00 دقيقه روز جمعه 17 اردیبهشت 1395 (برابر با 29 رجب 1437 و 6 می 2016) ماه شعبان، به نقطه مقارنه خود با خورشید می رسد.

 وضعیت رصد این هلال جوان در ایران، طوری است که رويت آن با چشم غیر مسلح می تواند یک رکورد شخصی با سن کمتر از 20 ساعت را به دنبال داشته باشد. خصوصاً در مناطق شرق، شمال شرق و شمال غرب در وضعیتی قرار دارد که دیدن با چشم غیر مسلح می تواند خلا داده های رصدی رویت هلال در اختلاف ارتفاع کم را پر نماید. لذا برنامه ریزی رصد آن را به تمام رصدگران محترم توصیه می نماییم.
پيش بينی رويت پذيری هلال در غروب روز شنبه 18/2/95:
اولین نقاط رویت با چشم مسلح: استرالیا و شرق آن با تلسکوپ های بزرگتر از 8 اینچ
اولین نقاط رویت با چشم غیر مسلح: غرب استرالیا، اندونزی و مالزی
وضعیت رویت در ایران و خاورمیانه: در هند، پاکستان، ایران و عراق و سوریه رویت هلال با چشم غیر مسلح کمی سخت بوده و نیاز به تجربه رصدی و آسمانی صاف و شفاف دارد. اما رویت هلال با چشم غیر مسلح در حاشیه خلیج فارس، عربستان، یمن و قاره افریقا به سادی انجام خواهد شد.
به علت ارتفاع بالا و همچنین قرارگرفت ماه در حضیض مداری، بر اساس مدل مثلثی، هلال از ساعت 12 تا 14 ممکن است با دوربین ها و تلسکوپ های بزرگتر از 6 اینچ قابل رویت باشد.
در این صورت رویت هلال روزگاهی می تواند رکورد جدایی و سن را به دنبال داشته باشد.

مشخصات هلال شامگاهی شعبان 1437 در پهنه ایران

کانال رسمی گروه غیرحرفه ای رویت هلال ماه ایران:  @ugcs_ir

اطلاعات تکميلي

  • نویسنده: آقای/خانم
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh