قابلیتهای Starry Night

 مدت زمانی از ارائه ششمین نسخه از نرم افزار آسمان پرستاره نمی گذرد که سازندگان شرکت Starry Night قابلیتهای جدید تری را در آخرین نسخه ی نرم افزار خود ا نمایش گذاشته اند.

 

وضعیت شما در عرصه ورود به نجوم چطور است؟ به تازگی وارد نجوم شده اید؟ ستاره شناس آماتوری هستید که شیفته آسمان شب است؟ یا با انجام کارهای نیمه حرفه ای خود را از طبقه ی منجمان آماتور به بالا برده اید؟ فرقی نمی کند ! آیا دوست دارید غروب خورشید را از مریخ بنگرید یا در زیر سایه حلقه های زحل کمی استراحت کنید ! فراتر رویم آیا علاقمند هستید که با سرعتی فرا تر از سرعت نور از کنار کهکشان آندرومدا و دیگر کهکشانها عبور کنید؟ پس به " آسمان پرستاره " خوش آمدید. به طور حتم همه شما علاقمندان به نجوم هم نام نرم افزار " آسمان پرستاره " را شنیده اید و هم برای برگزاری رصد زیر یک آسمان صاف و پرستاره از آن استفاده کرده اید. در این قسمت نمی خواهم شما را با طریقه استفاده از آن آشنا کنم و نه می خواهم کاربردهای فراوان آن را برای شما نام ببرم چون می دانم همه شما به قدر لازم با آن آشنایی دارید بلکه در این خبر شما با قابلیت های جدیدی که در تازه ترین نسخه نرم افزار آسمان پر ستاره ساخته شرکت استاری نایت ارائه شده است آشنا میشوید. همانطور که در نسخه های قبلی مثل 5 یا 5.8 مشاهده کردیم که نمای آسمان به تصاویر واقعی تبدیل شده و شما با آسمانی حقیقی سر و کار داشتید. در این شماره نیز این قابلیت حفظ شده و سعی شده که زمان استفاده بردن از این کاربرد ( همان پردازش تصاویر ) کمتر شود. قابلیت بسیار مفید دیگری که برای علاقمندان به کاوشگرهای فضایی تدارک دیده شده بخش " سفرهای فضایی " است. تصاویر و حرکت مدار و بسیاری از اطلاعات دیگر پنج سفینه فضایی نظیر کاسینی و پایونیر 10 و گالیله را بانک اطلاعاتی نرم افزار داراست. با استفاده از این قابلیت همراه با هر پنج کاوشگر به سیارات منظومه شمسی سفر می کنید. در سال 1997 همراه با کاسینی از جو زمین خارج می شوید. با فضاپیمای گالیله به دور مشتری می چرخید و سرانجام همراه با آن به اعماق جو مشتری سقوط می کنید.( سرنوشت واقعی این فضاپیما هم همین بود.) یا همراه با هویگنس از کاسینی خارج می شوید و به تیتان سفر می کنید. در مورد ستارگان هم به اطلاعات جدیدی در نرم افزار دست پیدا می کنید. از این به بعد همانطور که موقعیت ستاره را در نمودار هرتز پرونگ- راسل مشاهده می کنید طبقه طیفی ستاره با دقت بسیار بالایی به شما نمایانده می شود. آیا شما به عکاسی نجومی علاقه مند هستید ؟ به عکاسی از آنالما چطور؟ در این نسخه از نرم افزار قسمتی به عکاسان آنالما پرداخته شده است. در این قسمت عکاسان این پدیده زیبا با استفاده از اطلاعت بسیار جالب و حرکت ظاهری خورشید در محل زندگی شان به راحتی می توانند محاسبات مربوط به عکسبرداری از این پدیده را انجام دهند. گرافیک نرم افزار به طرز عجیبی تغییر کرده و نمای ظاهری افق سیارات واقمار بر خلاف نسخه های پیشین با یکدیگر فرق می کند. در بخش مربوط به هدایت تلسکوپ تغییرات اساسی داده شده و در این نسخه تنها کافی است تا جرمی را از نرم افزار انتخاب کنید تا به قول معروف سه سوته(!) آن را برای شما از درون چشمی تلسکوپ به نمایش بگذارد. در قسمت راهنمای آسمانی مانند نسخه 5 درباره استفاده از نرم افزار و بهترین اجرام رصدی هر ماه و بهترین پدیده های رصدی امسال آشنا می شوید. قابلیت های گفته شده تنها بخشی از کاربردهای شماره جدید نرم افزار است و حتما خودتان باید با این نسخه از نرم افزار کار کنید و با فواید جدید نرم افزار آشنا شوید.(شنیدن که بود مانند دیدن)(منبع: سايت پارس اسكاي)

قابل توج دوستان باشگاه زاوش :عزيزاني كه اين نرم افزار را مي خواهند مي تواننددرخواست خود را به باشگاه نجوم زاوش سفارش دهند
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تیتان

یک چند سالی است که سر به هوا شدیم و از بد حادثه به نجوم گرفتار

محتوای بیشتر در این بخش: « محاسبه رويت هلال ماه

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh