اجرام آسمانی را با چشم ببینید!

برای رویت بسیاری از اجرام، همچون سیارات پرنوری مثل مشتری، مریخ، زهره و زحل و یا عبور ایستگاه فضایی وهمچنین درخشش ایریدیوم، نیازی به ابزارهای رصدی ندارید. کمی دقت و بردباری می‌تواند به شما کمک کند تا ازتماشای گنبد نیلگون بالای سر خود لذت ببرید.

همه ما بارها وبارها آسمان شب  را تماشا کرده‌ایم و با رویت اجرام و ستاره‌های درخشان و یا عبور تیرهای شهاب و ماهواره‌ها، شگفت زده شده‌ایم. اما مطمئنا اگر با اطلاعات قبلی و آشنایی با صورت‌های فلکی، سیارات  و ستارگان به تماشای آسمان بنشینیم، بیشتر لذت خواهیم برد. بی شک بسیاری ازافراد بودند که با صرف هزینه‌های هنگفت ابزارهای گران قیمت رصدی همچنون دوربین‌های دوچشمی و یا تلسکوپ را خریداری کرده‌اند اما به علت آشنا نبودن با اجرام آسمانی و نحوه پیدا کردن آنها، امیدشان را ازدست داده  و ابزار گران قیمت خود را برای همیشه در جعبه نهاده و آن را در گوشه‌ای پنهان نموده و فراموشش کرده‌اند.

می خواهیم ببینیم چگونه می توانیم  اجرام فضایی را در آسمان پیدا کنیم؟

در نجوم و رصد آسمان شب نیز برای پیدا کردن اجرام به نقشه‌های ستاره شناسی نیاز داریم. نقشه آسمان شب مانند تقسیم نقشه کره زمین به کشورها، به بخش‌‌های مختلفی تقسیم‌ بندی می‌شود.

نقشه آسمان شب نیز به بخش‌هایی به نام «صورت‌های فلکی» تقسیم‌ بندی شده است. بنابراین در ابتدا باید با صورت‌های فلکی آشنا شوید. برای این منظور می‌توانید از کتاب فروشی‌ها، نقشه آسمان شب و یا کتاب صورت‌های فلکی را تهیه کرده و با صور فلکی و نقشه آن‌ها آشنا شوید.

همچنین می‌توانید از نقشه‌های وب سایت  آسمان بالای سر استفاده کنید. در ابتدا لازم است رصدگاه خود یعنی کشور و شهرتان را به کمک نقشه گوگل و یا پایگاه داده‌ها مشخص کنید.  نام کشور و شهر خود را در کادرها وارد کرده جستجو را انتخاب کنید. بعد ازاتمام جستجو، گزینه نمایش نقشه را بزنید ، در این صورت وارد صفحه‌ای خواهید شد که موقعیت محل زندگی شما را بر روی نقشه نمایش خواهد داد. با انتخاب گرینه ارسال ، شهر شما در وب سایت ثبت خواهد شد.

این وب سایت شامل بخش‌های متنوع  و بسیار جالبی درباره اجرام آسمانی همچون سیارات، سیارک‌ها و مدارگردها و جزییات کامل مربوط به آنها می‌باشد. شما می‌توانید به کمک نقشه‌های این وب سایت، اطلاعات دقیقی درباره زمان و مسیرعبور سیارک‌ها ، ماهواره‌های مختلف و همینطور ایستگاه بین المللی فضایی از آسمان شهرتان بدست بیاورید. همچنین با تنظیم زمان و تاریخ، نقشه دقیق و کامل آسمان شهرتان را در اختیار خواهید داشت. شما می‌توانید بعد از آشنایی با صورت‌های فلکی و نقشه آن‌ها، به رصد آسمان بپردازید.

نویسنده: مریم فخیمی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تیتان

یک چند سالی است که سر به هوا شدیم و از بد حادثه به نجوم گرفتار

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh