كهكشان (16)

مطالعات صورت گرفته در چند دهه‌ی اخیر نشان می‌‌دهد که تقریبا در مرکز تمامی‌ کهکشان‌ها یک سیاهچاله‌ی ابرسنگین وجود دارد. فعالیت این سیاهچاله‌ها در برخی‌ از کهکشان‌ها باعث به‌وجود آمدن هسته‌ی کهکشانی فعال می‌‌شود. در هسته‌های فعال، گاز و ذرات غبار موجود در نواحی مرکزی کهکشان بر روی یک قرص برافزایشی به سمت سیاهچاله حرکت می‌‌کنند (شکل ١). با فرو افتادن ذرات در چاه پتانسیل سیاهچاله‌ی مرکزی انرژی بسیار زیادی آزاد می‌‌شود که می‌‌تواند تاثیر عمده‌ای بر تحولات کهکشان میزبان داشته باشد. قابل ذکر است که فرایندی که باعث فعالیت این هسته‌ها در برخی‌ از کهکشان‌ها و نه در تمامی‌ آنها می‌‌شود کماکان ناشناخته است.

ادامه مطلب...

این نمای روبرو از تلسکوپ فضایی هابل، حلقه‌ای تقریبا بی‌نقص از ستارگان داغ و جوان را نشان می‌دهد که به دور هسته زردرنگ کهکشانی غیرعادی موسوم به جرم هواگ در گردش است. ادامه مطلب...

آیا رده‌بندی کهکشانی مهم است؟ اجازه دهید سه مشاهده‌ی مهم را مرور کنیم:

۱)       رنگ یک کهکشان به طور قوی به نوع ریخت‌شناسی بستگی دارد.
۲)      نوع طیفی جمع‌شده ناحیه‌ی هسته‌ای،  به طور قوی به نوع ریخت‌شناسی بستگی دارد.
۳)     مؤلفه‌های کره‌ وار کهکشان‌ها از قانون r  به توان منفی ۱/۴  و مؤلفه‌های قرص از قانون توزیع نمایی پیروی می‌کنند، صرف نظر از نوع ریخت‌شناسی خاص.

A

ادامه مطلب...

استادیار ایرانی دپارتمان نجوم دانشگاه استکهلم طی مطالعه ای جدید اعلام کرد کهکشانهایی مشابه کهکشان راه شیری به سادگی به وجود آمده اند و برای تقریبا چهار میلیارد سال بزرگترین کهکشانهای مارپیچی جهان هستی بوده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، کامبیز فتحی کیهان شناس و استادیار دپارتمان اخترشناسی دانشگاه استکهلم نتایج مطالعات خود را در نشریه علمی The Astrophysical منتشر کرده است.

ادامه مطلب...

منبع:  خبرگزاری مهر

گروهی از ستاره شناسان با انجام محاسبات جدید موفق شدند ارتباط میان حرکت توده های بزرگ گازی به سمت مرکز کهکشانها و فعالیت هسته این کهکشانها را کشف کنند. کهکشانهایی چون کهکشان راه شیری میلیاردها سال قبل از توده های غول پیکر گاز تشکیل شده اند. اکنون دانشمندان موزه تاریخ طبیعی آمریکا و دانشگاه نیویورک سیتی با انجام محاسبات جدید نشان دادند که حرکت این توده های غول پیکر گاز با فعالیت هسته های کهکشانی فعال در ارتباطند این هسته ها، مراکز بی نهایت درخشانی هستند که در بسیاری از کهکشانها وجود دارند.

ادامه مطلب...

منبع: آسمان کابل

بدبختانه کائنات شبیه اتاق های لباس پوشی فروشگاه ها در سه طرف خود آئینه ندارد و بدین صورت نمی توانیم کهکشان راه شیری مان را از روبرو و یا حتی از پهلو ببینیم. اما این یک تصویر بسیار زیبا و خوبی از لبه کهکشان NGC 4945 است و اکثر اخترشناسان فکر میکنند که این کندوی ستاره ها تقریبأ شبیه کهکشان مارپیچ خود ما (کهکشان راه شیری) با بازو های درخشان و منطقه مرکزی میله مانند می باشد. به هر صورت اگر اندازه این تصور را در نظر بگیرید، آیا سیاه چاله کهکشان ما هم این قدر بزرگ است؟ اخترشناسان رصد خانه جنوبی اروپا می گویند نه این قدر بزرگ نیست. کهکشان NGC 4945 یک مرکز بسیار درخشان دارد که به احتمال زیاد خانه یک سیاه چاله بی نهایت بزرگ و غول است که نسبت به سیاه چاله کهکشان راه شیری بزرگتر است و این سیاه چاله لایه های ماده را می بلعد و انرژی حاصل از آن را به فضا پخش می کند.

 

ادامه مطلب...

منبع: آسمان کابل

متاسفانه کائنات شبیه اتاق های لباس پوشی فروشگاه ها در سه طرف خود آئینه ندارد و بدین صورت نمی توانیم کهکشان راه شیری مان را از روبرو و یا حتی از پهلو ببینیم. اما این یک تصویر بسیار زیبا و خوبی از لبه کهکشان NGC 4945 است و اکثر اخترشناسان فکر میکنند که این کندوی ستاره ها تقریبأ شبیه کهکشان مارپیچ خود ما (کهکشان راه شیری) با بازو های درخشان و منطقه مرکزی میله مانند می باشد. به هر صورت اگر اندازه این تصور را در نظر بگیرید، آیا سیاه چاله کهکشان ما هم این قدر بزرگ است؟ اخترشناسان رصد خانه جنوبی اروپا می گویند نه این قدر بزرگ نیست. کهکشان NGC 4945 یک مرکز بسیار درخشان دارد که به احتمال زیاد خانه یک سیاه چاله بی نهایت بزرگ و غول است که نسبت به سیاه چاله کهکشان راه شیری بزرگتر است و این سیاه چاله لایه های ماده را می بل

عد و انرژی حاصل از آن را به فضا پخش می کند. ادامه مطلب...
آيا ابتدا كهكشانها شكل ميگيرند و سپس سياه چاله اي در مركز  آنها پديدار ميشود و يا كهكشانها بر گرد سياه چاله اي كه پيش از آنها ايجاد شده شكل ميگيرند؟ اين همان قضيه مرغ و تخم مرغ كيهانيست كه ستاره‌شناسان در پي كشف آن هستند. به گفته Chris  Carilli از رصد خانه National Radio،به نظر ميرسد سياه چاله ها پيش از كهكشان ميزبان شكل ميگيرند و سپس ستاره‌ها در اطرافشان جمع مي‌سوند. ادامه مطلب...
نتايج مطالعات اين ايده را تاييد مي كند كه ميله ها نشانه اي از حصول بلوغ كهكشان ها در اواخر تغيير و تحول آنهاست.تمامي مشاهدات اين پژوهش بخشي از پروژه ي بررسي تكامل كيهاني (COSMOS) مي باشد.

تيمي كه توسط Kartik Sheth  از مركز علمي اسپيتزر موسسه ي فناوري كاليفرنيا (California Intitute of Technology)در پاسادنا هدايت مي شود دريافته است كه تنها 20 درصد از كهكشان هاي مارپيچي در فاصله هاي دور (و همچنين گذشته هاي دور)داراي ميله هستند كه در مقايسه با 70 درصد مربوط به همتاي نزديكتر آنها بسيار كم است.

ميله ها به آرامي و به طور پيوسته در 7 ميليارد سال گذشته تشكيل مي شده اند ، به طوري كه بيش از سه برابر ازدياد يافته اند.
ادامه مطلب...

کهکشان مارپیچی Spiral galaxy

کهکشانی که به صورت صفحه ای نسبتا" تخت ازتعدادبسیار زیادی ستاره ومقادیری توده  گاز وغبار بوده ودارای ساختمانی کم وبیش  شبیه مارپیچ است.بیشتر کهکشانهای مارپیچی توده ای مرکزی وکروی از ستارگان پیر با نام هاله دارند .

ادامه مطلب...
صفحه1 از2

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh