سحابی تاریک

  • شنبه, 04 خرداد 1387 ساعت 09:45
  • منتشرشده در سحابي
  • خواندن 2486 دفعه
سحابی تاریک ابری از گرد و غبار و گاز است که گازش نور میدانهای ستارگان یا سحابیهای تابان پشت سرش را که از این ابر می‌گذرند، جذب می‌کند. سحابیهای تاریک ، که به سحابیهای جذبی نیز معروفند، هیچ تشعشعی از خود ندارند، ولی ممکن است نورهای جذب شده را به شکل امواج رادیویی یا انرژی مادون قرمز دوباره بتابانند. شاید جرم سحابیهای تاریک چندین هزار بار از جرم خورشید بیشتر باشد. اگر یک سحابی به اندازه کافی جرم داشته باشد، در نقطه‌ای از زمان موادش فشرده شده و تبدیل به ستاره می‌شود. شاید سپس سحابی تاریک با ستارگان جوان گرم حرارت ببیند و به سحابی نشری درخشانی تبدیل شود.
«سحابي 2237 NGC در صورت فلكي تكشاخ (monoceros): گمان مي‌رود كه لكه‌هاي تاريكي كه در اين عكس ديده مي‌شود «غده‌»هايي از گاز در حال انقباض باشد كه از آنها ستارگان پديد مي‌آيند. اين عكس با تلسكوپ اشميت 125 سانتي‌متري رصدخانه كوه پالومار گرفته شده است.»                
 سحابي عظيم در صورت فلكي «اوريون» يا «شكارچي»»    «سحابي «اسب سر» در صورت فلكي شكارچي، ابر تاريكي از گاز است، كه بر زمينه روشن ستارگان پشت سر خود، مشخص مي‌گردد.» سحابي مرداب،  8m«از ابرهاي عظيم گاز ئيدروژن تشكيل شده است. ستاره‌اي كه سبب برافروختن گاز مي‌شود آنچنان در عماق گرد و غبار محصور شده است كه به چشم نمي‌آيد. اين سحابي 580 س ن با ما فاصله دارد.»   سحابي شكارچي«اين سحابي درست در زير كمربند صورت فلكي شكارچي ديده مي‌شود. 20 س ن قطر و 1500 سال نوري تا زمين فاصله دارد.» منظره تلسكوپي سحابي بزرگ در صورت فلكي شكارچي       
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تیتان

یک چند سالی است که سر به هوا شدیم و از بد حادثه به نجوم گرفتار

محتوای بیشتر در این بخش: « ستاره سحابی‌خرچنگ »

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh