تمام ستارگان به یک روش متولد می شوند

منبع: خبرگزاری مهر

گروهی از ستاره شناسان بین المللی با رصد تولد یک ستاره عظیم الجثه در فاصله 10هزار سال نوری از زمین دریافتند که تمام ستارگان چه بزرگ و چه کوچک به یک روش متولد می شوند. گروه بین المللی به سرپرستی ستاره شناسان دانشگاه میشیگان برای اولین بار موفق شدند لحظه تولد یک ستاره عظیم را رصد کنند. این ستاره غول پیکر که 20 برابر بزرگتر از جرم خورشید و شعاع آن 5 برابر بیشتر از ستاره سیاره زمین است به تازگی در صورت فلکی "قنطورس" در فاصله حدود 10 هزار سال نوری از زمین متولد شده است.

 

این محققان در این خصوص توضیح دادند: "این اولین بار است که یک سند مستقیم به دست می آید که نشان می دهد ستاره های عظیم همانند ستارگان با جرم کم از یک دیسک ستاره ای نخستین تشکیل می شوند."

ستاره شناسان بین المللی توضیح دادند: "رصدهای ما یک دیسک را نشان می دهد که به دور یک ستاره جوان می چرخد."

دیسکهای ستاره - گرد تاکنون تنها به عنوان یک عنصر سازنده در فرایند تشکیل ستارگان با جرم کم از جمله خورشید به شمار می رفتند. اکنون ما دریافتیم که این دیسکها حتی در طول تشکیل ستارگان عظیم نیز که جرم آنها بیش از 10 برابر جرم خورشید است شرکت دارند."

این دانشمندان افزودند: "این کشف نشان می دهد که تشکیل ستارگان بزرگ نیز به همان روش تشکیل ستارگان کوچک و با استفاده از دیسک ستاره ای نخستین است. در حقیقت وجود این دیسک یک شرط لازم است چون منظومه سیارات حاضر در اطراف یک ستاره را می سازد."

براساس گزارش نیچر، این ستاره شناسان با استفاده از تلسکوپ فضایی اسپیتزر، تلسکوپ زیرمیلیمتری آپکس با قطر آینه 12 متر و سه دستگاه تداخل سنج تلسکوپ اروپایی VLT اسو در شیلی که نور آنها با کمک دستگاهی به نام "آمبر" ترکیب شده بود لحظه تولد ستاره Iras 13481-6124 را از یک دیسک ستاره ساز محتوی گرد و غبار و گاز شکار کردند.

وضوح تصاویر به دست آمده حدود 4/2 میلی ثانیه قوسی و معادل تصاویری است که یک تلسکوپ با قطر آینه 85 متر تهیه می کند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تیتان

یک چند سالی است که سر به هوا شدیم و از بد حادثه به نجوم گرفتار

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh