62 باران شهابی جدید

منبع: آسمان کابل
زمین بطور دائم و بدون تغییر از میان ذرات شهاب سنگ ها عبور میکند و هر خیره شونده به آسمان یا منجم میتواند یک یا دو ستاره دنباله دار را در شب ببیند. یک بررسی هفت ساله توسط اخترشناسان دانشگاه آنتاریوی شرقی به تعداد 117 باران شهابی جدید را کشف نمودند که 62 عدد آن قبلأ گزارش نشده بود. البته بدین معنی نیست که شهاب های جدیدی وجود دارد که میتوان با دیدن آنها این روز ها لذت برد، بلکه مسیر یا راه ذرات آسمانی قبلأ کشف شده و این کار به پژوهشگران اجازه میدهد تا مدار آنها را بدور خورشید مشخص سازند و ذرات همدم یا هم راه آنها را نیز کشف کنند. بعد از این مرحله مهترین کار، نام گذاری باران های شهابی است. در حال حاضر 64 باران شهابی شناخته و نامگذاری شده وجود دارد و بیش از 300 باران شهابی دیگر وجود دارد که باید توسط اتحادیه بین المللی اخترشناسی نامگذاری و معتبر شناخته شوند.

برای بررسی شهاب ها از رادار استفاده میشود تا بتوان دنباله درخشان یا یونیزه شده شهاب ها مشخص نمود، یعنی ذراتی که در زمان عبور از اتموسفر تولید و بعد متلاشی می شوند. رادار میتواند یک جرم آسمانی  را با اندازه 0.1 میلیمتر یا  10 مرتبه کوچکتر از حدی که بتوان با چشم غیر مسلح دید، کشف کند.

گزارش های تازه علمی نشان میدهد که تیم تحقیقاتی نصف کل 117 جریان یا گذر مشاهده شده را دیده اند که مدار مشابه با دیگر باران های شهابی دارند. اما تحقیقات عمده قبلی نشان میدهد که اجرام همراه که اکثرأ سیارک اند احتمالأ به ذرات کوچکتر متلاشی شده اند که این خود جریان یا دنباله ذرات یا متلاشی شدن هایی را نشان میدهد که با گذشت زمان اتفاق می افتد.

در بعضی موارد ما هنوز می توانیم دنباله بعضی از اجرام همراه یا جفت را ببینیم، اما در بعضی آنها چنین چیزی دیده نمی شود. به گونه مثال تیم تحقیقاتی بیش از ده جریان یا دنباله ی را کشف نمودند که به سیارک اینک ( جرم همراه یا جفت مشهور باران شهابی ثور) مربوط می شود.

فهرست کامل باران های شهابی در اینجاست

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تیتان

یک چند سالی است که سر به هوا شدیم و از بد حادثه به نجوم گرفتار

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh