خوشه كروي

  • دوشنبه, 03 تیر 1387 ساعت 00:00
  • منتشرشده در خوشه ها
  • خواندن 2306 دفعه
خوشه ستاره اي:خوشه ستاره اي ،ستارگاني با جرمهاي مختلف ،كه عمري تقريبا يكسان دارند و در كنار يكديگر قرار گرفته اند را خوشه ستاره مي گويند .
 خوشه هاي ستاره اي دو نوع هستند :
جوانترين آنها خوشه هاي باز يا كهكشاني ناميده مي شود كه تعداد آنها به بيشتر از1000خوشه ميرسد به علت  وجود  تيرگي شديد ناشي از غبار در كهكشان تعداد زيادي از اين خوشه ها ديده نمي شود. و خوشه هاي پيرتر ، بزرگتر و پرجمعيت تر، خوشه هاي  كروي هستند.
خوشه ستاره اي كروي: پيرترين اجرام كهكشان ما ،خوشه هايي بسيار پر جمعيت، درخشان وگسترده اي هستندكه خوشه هاي كروي ستارگان ناميده مي شوند . در حدود 120عدد از آنها فهرست شده است كه بيشترشان در هاله تقريبا كروي هم مركز با كهكشان ما توزيع شده اند . بر خلاف خوشه هاي كهكشاني ،خوشه هاي كروي به صفحه پهن كهكشان محدود نمي شوند، بلكه تا فاصله هاي زيادي در بالاي اين صفحه گسترده شده اند همچنين آنها تراكم زيادي در محدوده مركز كهكشان دارند.
روش ديگر براورد اندازه كهكشان ما، روش مبتني بر خوشه هاي ستاره اي كروي است . خوشه كروي چنان كه از نامش بر مي آيد انبوهي از ستارگان است كه به شكل كره اي گرد هم آمده اند .يكي از زيباترين خوشه هاي كروي ، كه با دشواري با چشم ديده مي شود M13است در صورت فلكي جاثي است.
مطالعات تلسكوپي آشكار مي سازد كه اين خوشه احتمالا بيش از 500000ستاره تشكيل شده است.در اين خوشه ها ستاره ها متحمل يك درخشش هليومي شده اند و هم اكنون در پوسته اي در پيرامون آن ئيدروژن مي سوزانند . در برخي از خوشه هاي كروي ،شاخه افقي، نوار پايدار را قطع مي كند و تپشهايي در شكل متغيرRR شلياقي حاصل مي شود براي مثال در M3صورت فلكي تازي 201متغير شلياقي دارد و به همين دليل هم خوشه غير عادي است زيرا بيشتر خوشه هاي كروي تعداد كمي از اين متغيرها را در بر مي گيرند.
در بسياري از خوشه هاي كروي داري ستاره هاي متغير RRشلياقي اند. يكي از پر جرم ترين خوشه كروي شناخته شده در كهكشان ما خوشه كروي امگا قنطورس NGC5139در صورت فلكي قنطورس است در اين خوشه 10ميليون ستاره در گستره اي به وسعت 150سال نوري به دور هسته مركزي مي گردند.
مطالعات و چگونگي تعيين فاصله خوشه هاي كروي: مطالعات خوشه هاي كروي نه تنها اطلاعاتي درباره تاريخ و تحول كهكشان ما در اختيار مان قرار مي دهد بلكه محدوده عمر عالم را نيز مشخص مي كند .تعيين فاصله خوشه ها به طريق اختلاف منظر فوتومتريك از روي مقايسه رنگها وقدرهاي ستارگان آنها انجام ميگيرد.
ارائه دهنده: محمد نعمتي    
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تیتان

یک چند سالی است که سر به هوا شدیم و از بد حادثه به نجوم گرفتار

محتوای بیشتر در این بخش: « خوشه هاي بسته خوشه کندوی عسل »

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh