جدیدترین تلسکوپ از سحابی قو

  • یکشنبه, 22 خرداد 1390 ساعت 11:43
  • منتشرشده در عکس
  • خواندن 2296 دفعه

جدیدترین تلسکوپ آژانس فضایی اروپا از سحابی قو تصویری با جزئیات بسیار بالا به ثبت رسانده به طوریکه چهره ای کاملا جدید از این سحابی به نمایش گذاشته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، این تصویر جدید توسط تلسکوپ VST به ثبت رسیده و در آن سحابی قو به شکلی دیده می شود که اخترشناسان پیش از این موفق به مشاهده آن نشده بودند.

این تصویر نشاندهنده منطقه ویژه تولد ستارگان است که به مسیه 17 شهرت دارد اما با نامهای رایج تر امگا و یا سحابی قو نیز شناخته می شود. این محدوده در صورت فلکی کماندار واقع شده است.

این منطقه، محدوده ای گسترده متشکل از گازها و غبارهای کیهانی و ستاره های جوان قلب کهکشان راه شیری است. تلسکوپ VST که جدید ترین تلسکوپی است که قرار است به رشته تلسکوپهای آژانس فضایی اروپا افزوده شود، این تصویر را به عنوان اولین عکس حرفه ای خود به ثبت رسانده تا قدرت بالای خود را در نمایش جزئیات نشان دهد.

دوربین 268 مگاپیکسلی این تلسکوپ توانسته برای اولین بار جزئیاتی باورنکردنی از این منطقه تولد ستارگان در مسیه 17 را به نمایش بگذارد. این دوربین به گونه ای طراحی شده که می تواند کم نورترین بخشهای آسمان را با سرعت و با دقتی بالا به ثبت برساند.

بر اساس گزارش اسپیس، قرار است این تلسکوپ به همراه تلسکوپ فروسرخ Vista به جستجو در میان آسمان بپردازد و بهترین تصاویری که تا کنون از آسمان دیده شده را به ثبت برسانند. به گفته اخترشناسان ترکیب تصاویر این دو تلسکوپ امکان شناسایی بسیاری از اجرام ناشناخته را برای اخترشناسان به وجود خواهد آورد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تیتان

یک چند سالی است که سر به هوا شدیم و از بد حادثه به نجوم گرفتار

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh