عکاسی که فقط یک ثانیه وقت داشت / عکس

  • یکشنبه, 19 دی 1389 ساعت 12:27
  • منتشرشده در عکس
  • خواندن 1837 دفعه

در تصویر جالبی که توسط «تیری لگال» عکاس نجومی فرانسوی در کشور عمان به ثبت رسیده، می‌توان بخشی از ماه، ایستگاه فضایی بین‌المللی و لکه‌ای خورشیدی را مشاهده کرد که حضور هم‌زمان ایستگاه فضایی و ماه در مقابل خورشید، گرفتی دوگانه را تداعی می‌کند. برای مشاهده عکس بزرگ، اینجا را کلیک کنید.

این عکاس فرانسوی برای عکاسی از این دو پدیده همزمان، خورشیدگرفتگی به واسطه سایه ماه و عبور ایستگاه بین‌المللی فضایی از مقابل خورشید به کشور عمان سفر کرده بود؛ زیرا این کشور بهترین زاویه را برای عکاسی همزمان از ماه و ایستگاه فضایی در برابر خورشید در اختیار وی قرار می‌داد.

عبور ایستگاه فضایی از مقابل خورشید کمتر از یک‌ثانیه طول می‌کشد و از آن‌جا که بسیار به‌ندرت پیش می‌آید که این عبور همزمان با گرفت خورشید اتفاق بیفتد، عکاس برای ثبت چنین تصویری زمان بسیار کوتاهی در اختیار داشت.

لکه تیره‌ای که در گوشه پایین-راست قرص خورشید می‌بینید، لکه‌ای خورشیدی است که ابعاد آن 2 برابر قطر سیاره زمین است و از آن‌جا که دمایش حدود 1500 درجه سانتی‌گراد کمتر از دیگر بخش‌های قرص خورشید است، تیره‌تر دیده می‌شود.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تیتان

یک چند سالی است که سر به هوا شدیم و از بد حادثه به نجوم گرفتار

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh