نخستین تصاویر از ماه‌گرفتگی امروز / عکس

  • شنبه, 04 دی 1389 ساعت 21:50
  • منتشرشده در عکس
  • خواندن 1833 دفعه

ظهر امروز (به وقت ایران)، قرص ماه وارد سایه زمین شد و ماه‌گرفتگی کلی اتفاق افتاد. این رویداد که در اروپا، آفریقا و قاره آمریکا دیده شد، از ایران و بیشتر بخش‌های آسیا قابل مشاهده نبود.

شایان ذکر است که این ماه‌گرفتگی کلی برای اولین بار طی 372 سال اخیر است که در روز انقلاب زمستانی اتفاق می‌افتد. (برای مشاهده عکس بزرگ، اینجا را کلیک کنید).

 

بر خلاف انتظار عموم مردم، در ماه‌گرفتگی کلی ماه تیره نمی‌شود، بلکه به رنگ سرخ دیده می‌شود که عامل آن، شکسته‌شدن پرتوهای خورشید در جو زمین و عبور پرتوهای قرمز به سوی ماه است. این تصویر تمام مراحل عبور ماه از سایه زمین را نشان داده است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تیتان

یک چند سالی است که سر به هوا شدیم و از بد حادثه به نجوم گرفتار

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh