سیاره زحل در فاصله یک میلیارد و 448 میلیون کیلومتری زمین، دومین سیاره بزرگ منظومه شمسی محسوب می‌شود که 62 قمر در اطراف آن گردش می‌کنند.

ادامه مطلب...

حتمأ خبر دارید که هفته گذشته سفینه فضایی کاسینی از کنار سیاره زحل این عکس به یاد ماندنی از زمین را گرفت، اما در همان روز سفینه فضایی مسنجر که بدور سیاره عطارد (نزدیکترین سیاره به خورشید) در گردش است، یک عکس از زمین و ماه گرفت. در این تصویر سمت چپ، زمین یا همان مروارید آبی کم رنگ زیر حلقه های سیاره زحل دیده می شود. اما تصویر سمت راست زمین و همدم اش ماه را از فاصله سیاره عطارد نشان می دهد. در تصویر سفینه فضایی مسنجر زمین (چپ) و ماه (راست) در بازتاب نور خورشید درخشان تر دیده می شوند. این عکس را هفته گذشته مسنجر برای جستجوی اقمار کوچک سیارات درونی منظومه شمسی گرفت که خیلی کم نور و ضعیف دیده می شوند. در همان روز افراد زیادی در گوشه و کنار زمین تصاویر زیادی از سیاره زحل را گرفتند.

http://kabulsky.com/uploads/201307/news691.jpg


برای دیدن تصویر بزرگتر اینجا را کلیک کنید.

منبع: کابل اسکای

ادامه مطلب...

این عکس زیبا را یکی از فضاپیماهای ناسا فرستاده است. شما می توانید زحل را به همراه حلقه ها و قمرهایش که توسط نور خورشید نمایان شده اند را ببینید. مریخ، زهره و زمین نیز در پس زمینه خود نمایی می کنند.

خانه ای که شما به همراه 7 میلیارد نفر دیگر در آن مشترکا زندگی میکنید نقطه ای است که در سمت راست و پایین زحل مشخص گریده است.

ادامه مطلب...

عکسی که مشاهده می کنید یک فریب پرسپکتیو است که در "رصدخانه ی جنوبی اروپا" در شیلی گرفته شده است. جولین جرارد که یکی از منجمان این مرکز است، این عکس را از دخترش در حین بازی کردن گرفته است.

منبع : سایت کابل

ادامه مطلب...

Quintet_of_moons

بیگ بنگ: فضاپیمای کاسینی با به تصویر کشیدن پنج قمر از 62 قمر زحل در یک قاب یکی از بی نظیرترین عکسهای خود را به نمایش گذاشته است. در این عکس قمرهای زحل از چپ به راست: ژانوس، پاندورا، انسلادوس، میماس و رئا هستند که در زمینه حلقه‌های زیبای این سیاره به تصویر کشیده شده اند. ادامه مطلب...

هیچ فتوشاپی در کار نیست و این عکس واقعی است: عکس بسیار زیباست، آدم را به یاد فیلم E.T می‌اندازد.   اما در عین حال عکس به گونه‌ای است که آدم بیش از آنکه محو خود عکس شود، بلافاصله این سؤال در ذهنش ایجاد می‌شود که آخر چطور این عکس گرفته شده...

عکس بسیار زیباست، آدم را به یاد فیلم E.T می‌اندازد.

ادامه مطلب...

روز گذشته سرانجام برندگان مسابقه سالانه عکاسی از نجوم معرفی شدند. داوران، آنها را از بین بیش از ۱،۲۰۰ عکس حرفه ای و آماتور ارسال شده انتخاب کردند. امسال گستره تنوع عکس ها بسیار زیاد بود؛ از تصاویر خیره کننده از شفق قطبی گرفته تا یک تصویر پاناروما حاصل کار یک کودک ده ساله.

برنده قسمت زمین و فضا : نور هدایتگر به ستارگان، توسط Mark Gee (استرالیا)

ادامه مطلب...

رقابت برترین عکاس نجومی سال روز گذشته با معرفی برندگان از سوی رصدخانه سلطنتی گرینویچ در لندن خاتمه یافت و مارک گی با این تصویر از کهکشان راه‌شیری مقام اول را تصاحب کرد.

در این تصویر، نیمه جنوبی کهکشان راه‌شیری را به همراه دو کهکشان کوتوله همسایه یعنی ابرهای ماژلانی بزرگ و کوچک (منتهی‌الیه سمت چپ تصویر) مشاهده می‌کنید که گویی در امتداد پرتوهای نور فانوس دریایی تنگه پالیسر در نیوزیلند بر پرده آسمان کشیده شده‌اند. مارک گی (Mark Gee) با این تصویر توانست جایزه نهایی این رقابت را از آن خود کند.

برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ‌تر، اینجا را کلیک کنید.

53

ادامه مطلب...

بامداد شنبه ۲۹ تیر به وقت ایران ، فضاپیمای کاسینی و مدارگرد مسنجر دو پرتره از دو سوی فضا از زمین ثبت کردند تا یکتایی و کوچکی زمین را به تصویر بکشند.این دو تصویر می توانند نگاه انسان را به خود، حیات و زمین این جایگاه امن در فضای بی کران را تغییر دهد.فضاپیمای کاسینی که از سال ۲۰۰۴ در فاصله ۱٫۴۴ میلیارد کیلومتری و در مدار زحل درحال گردش است ، ۱۹ جولای زمانی که خورشید در پشت زحل قرار داشت ، به مدت ۱۵ دقیقه ۳۲۳ عکس از زحل ، حلقه ها واقمار آن گرفته است و در یکی از این تصاویر زمین  به رنگ آبی کم رنگ  و ماه سفید  نیز به چشم می خورد.
در این تصویرکه توسط دوربین دید باز کاسینی تهیه شده ، زمین به اندازه یک پیکسل از تصویر را اشغال کرده و در کنار ماه و درپایین حلقه های زحل قرار دارد.

زمین و ماه دو نقطه کوچک در فضا
لیندا سپیلکر، محقق پروژه کاسینی متعلق به آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در پاسادنا، کالیفرنیا می‌گوید: « ما قادر نیستیم قاره ها و مردم را بر روی این پرتره ببنیم .اما این تصویر نشان می‌ دهد چقدر سیاره ما در برابر فضای بیکران کوچک است و ساکنان آن چه نبوغ و خلاقیتی را به‌ کار گرفته‌ اند تا موفق شده‌ اند فضاپیمای روباتیکی را به سفری دور و دراز از خانه بفرستند و از آن تصاویری به این وضوح دریافت کنند».
تیم تصویر برداری کاسینی تا چند هفته دیگر ، تصویر پانارامایی و پردازش شده را منتشر خواهد کرد. برای دیدن اولین تصویرپردازش نشده ماه و زمین اینجا را کلیک کنید. این تصویر بامداد شنبه ۲۹ تیر به وقت ایران و از فاصله ۱٫۳۷۹ میلیارد کیلومتری از زمین و ماه گرفته شده  و روز بعد به زمین رسیده است.
در این میان ، یکی از علاقمندان به این پروژه ، تصاویر کوچک پردازش نشده را کنار هم چیده و این تصویر که البته کیفیت چندانی ندارد به دست آمده است. ماه  و زمین در گوشه سمت راست  و در داخل دایره مشخص شده اند.
برای مشاهده تصویر بزرگتر روی عکس کلیک کنید.
پوریا ناظمی در این باره چنین نوشته است :« آنچه در این تصویر انسان را میخکوب می کند دیدن آن چیزی است که در ذهنمان می دانیم اما شاید دوست داریم آن را فراموش کنیم. اینکه سیاره ما که همه زندگی های ما، نبردها، شکست ها و پیروزی های ما، فرهنگ و سرزمین های ما و زیستگاه نه تنها ما انسان ها که همه موجودات زنده شناخته شده عالم را در خود جای داده است ،تا چه حد کوچک و معمولی است. کافی است اندکی از آن دور شوی تا دیگر نه نشانی از تو بماند و نه من و نه ما و نه دیگران» .
همچنین در این لینک بیش از صد تصویر پردازش نشده  که در ۱۹ جولای (بامداد ۲۹ تیر) توسط کاسینی گرفته شده است را می توانید ببینید.
در همین زمان مدارگرد مسنجر ناسا ـ در سال ۲۰۰۴، کاوشگر مسنجر، زمین را به مقصد عطارد ترک کرد. این فضاپیما اولین عبورش (fly-by) را از کنار عطارد در ژانویه ۲۰۰۸ انجام داد. در سال ۲۰۱۱، پس از سه بار عبور از کنار سیاره، فضاپیما وارد یک مدار بیضوی به ­دور آن شد ـ نیز از فاصله ۹۸ میلیون کیلومتری تصویری از زمین ثبت کرده است که در آن ماه و زمین همچون ستاره ای درخشان دیده می شوند. در این تصویر نیز زمین  و ماه کمتر از یک پیکسل هستند. اما به علت نوردهی طولانی ، بزرگتر به نظر می رسند.
در تصویر پایین ، دو جرم درخشان در وسط ، زمین و ماه از دید دوربین کاوشگر مسنجر هستند. تصاویر سمت چپ و راست که توسط رایانه تهیه  وپردازش شده ، وضعیت جغرافیایی زمین و ماه را از دید ناظر فرضی مستقر در عطارد در زمان گرفتن تصویر نشان می‌دهد. اعداد نوشته‌ شده روی ماه، محل فرود ماموریت‌های آپولو ۱۱ تا ۱۷ بر سطح تنها قمر زمین یعنی ماه می باشد.
زمین و ماه دو نقطه کوچک در فضا

برای اطلاعات بیشتر اینجا را ببینید.
منبع : ناسا

نویسنده: مریم فخیمی

ادامه مطلب...
صفحه1 از6

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh