فیلم (7)

آیا تا به حال در مورد رفتن به جایی خاص خیال پردازی کرده اید ؟ جایی به دور از جمعیت . به دور از هیاهو . جای خارج از این جهان آیا وقت آن رسیده که سوار بر یک موشک به سیاره سرخ بروید . ادامه مطلب...

زندگی قدری برایتان معمولی شده ؟!
جای تازه ای برای سفرکردن ندارید ؟!
بیایید به فرای کمربند شهابسنگ برویم ، برای تجربه ی سفری به خارج از این دنیا
به مشتری خوش آمدید!!!

محل ماجراهای هیجان انگیز ، به اعماق اسرارآمیزش وارد شوید…

ادامه مطلب...

دانلود فیلم های مستند نجومی دوبله شده فارسی

در این پست می خواهم یک سری از فیلم های مستند فضایی که دوبله شده را قرار دهم. این فیلم ها از کانال نشنال جغرافی به صورت دوبله پخش شده و سایتی به همین نام آنها را در اینترنت قرار داده است. امکان دانلود و خرید این فیلم ها وجود دارد. بنا به موضوع این سایت ما تمام فیلم های نجومی آنها را درسایت زاوش قرار دادیم تا در صورت نیاز بتوانید همه آنها را یک جا دانلود نمایید. می توانید در صورت نداشتن اینترنت پرسرعت آنها را از سایت NGFarsi بخرید. لیست فیلم ها در  ادامه مطلب. موفق باشید

ادامه مطلب...

سال پیش، رصدخانه دینامیک خورشیدی نخستین تصاویرش را از ستاره منظومه شمسی به زمین مخابره کرد و تاکنون که خورشید به اوج فعالیت‌های چرخه 11 ساله خود رسیده، لحظه‌ای از تماشای خورشید چشم برنداشته است.

کارشناسان ناسا با فشرده‌سازی فعالیت‌های سه‌سال اخیر خورشید و استفاده از 2 فریم به ازای هر روز، این فیلم را آماده کرده‌اند. تصاویر اصلی این فیلم مربوط به طول‌موج فرابنفش 17.1 نانومتر است که توسط مواد بسیار داغ با دمای 600هزار کلوین ساطع می‌شود.
رصدخانه دینامیک خورشیدی به ابزارهای متنوعی مجهز است که می‌تواند خورشید را در 10 طول‌موج مختلف رصد کند و علاوه بر آن، با اندازه‌گیری تغییرات میدان مغناطیسی و سرعت در سطح این ستاره، اطلاعات ارزشمندی از حرکت مواد و ساختار درونی تنها ستاره منظومه شمسی بدست بیاورد. برای آن‌که ارزش این رصدخانه فضایی را بهتر درک کنید، کافی است بدانید که مجموعه تصویربرداری اتمسفری AIA هر 12 ثانیه یک بار خورشید را در 10 طول‌موج مختلف عکس‌برداری کرده و روزی 1.5 ترابایت اطلاعات به زمین مخابره می‌کند.

توجه داشته باشید تغییر اندازه ظاهری قرص خورشید در طول فیلم به دلیل دور و نزدیک شدن ماهواره از خورشید است، چراکه ماهواره در مدار زمین به دور خورشید می‌گردد و به دلیل مدار بیضوی زمین، فاصله از خورشید تغییر می‌کند.
اتفاقات شاخصی که در این فیلم مشاهده خواهید کرد از این قرار است :

زمان فیلم
واقعه
تاریخ واقعه
00:30:24
ماه‌گرفتگی جزئی
00:31:16
مانور دوران ماهواره
01:11:02
بزرگ‌ترین فوران خورشید
9 آگوست 2011 / 20 مرداد 1390
01:28:07
دنباله‌دار لاوجوی
15 دسامبر 2011 / 24 آذر 1390
01:42:29
مانور تغییر وضعیت ماهواره
01:51:07
گذر ناهید
5 ژوئن 2012/ 17 خرداد 1391
02:28:13
ماه‌گرفتگی جزئی

 

ادامه مطلب...

- کهکشان آندرومدا، نزدیک‌ترین کهکشان مارپیچی به ماست که با چشم نیز دیده می‌شود. جدیدترین شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای نشان می‌دهد این کهکشان از برخورد دو کهکشان کوچک‌تر در 9 میلیارد سال پیش به‌وجود آمده است.

گروهی بین‌المللی از دانشمندان با استفاده از شبیه‌سازی کامپیوتری چگونگی تشکیل کهکشان آندرومدا را در طول زمان مشخص کردند. نتایج این تحقیقات نشان داد بیش از 9 میلیارد سال پیش، دو کهکشان به یکدیگر برخورد کرده و در 5.5 میلیارد سال پیش، ادغام آنها پایان یافت. نتایج این تحقیقات در آستروفیزیکال‌ژورنال به چاپ رسیده است. برای مشاهده فیلم  منتظر بمانید تا بارگذاری شود یا اینجا را کلیک کنید. ادامه مطلب...

رقص ستون‌هایی از نور در آسمان که معمولا در مناطق قطبی دیده می‌شود و به گفته شاهدان، زیباترین منظره‌ای است که در آسمان زمین اتفاق می‌افتد.

وقتی ذرات پرانرژی فوران یافته در طوفان‌های خورشیدی به میدان مغناطیسی زمین می‌رسند، توسط این میدان منحرف می‌شوند تا آسیبی به موجودات زنده نرسد، اما برخی از آنها راه خود را به سوی قطب‌های مغناطیسی زمین پیدا می‌کنند و وقتی با مولکول‌های جو زمین برخورد می‌کنند، انرژی خود را به آنها منتقل کرده، مولکول‌های هوا را به نورافشانی وادار می‌کنند.

ادامه مطلب...

بامداد امروز، رصدخانه دینامیک خورشیدی فوران رشته‌ای عظیم را روی خورشید به تصویر کشید. این ساختار مغناطیسی 700هزار کیلومتری که 55برابر قطر زمین است، ناگهان از سطح خورشید برخاست و به فضا فوران کرد. در پی این اتفاق، فورانی در تاج خورشید روی داد و ابری از ذرات باردار پرانرژی روانه فضا شد. خوشبختانه جهت این فوران رو به زمین نبود و بنابراین طی روزهای آینده، خطری از جانب این ابر پرانرژی زمین را تهدید نمی‌کند. البته این خبر خوبی برای دوستداران شفق‌های قطبی نیست.

ادامه مطلب...

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh