گردآوری یکی از دقیق ترین نقشه ها از ماده تاریک در جهان

اخترشناسان با کمک تلسکوپ فضایی هابل و با استفاده از تاثیرات گرانشی ماده تاریک برای ردیابی آن، یکی از دقیق ترین نقشه ها را از ماده تاریک موجود در یک خوشه کهکشانی به ثبت رساندند. بر اساس این نقشه جدید، کهکشانهای عظیم و خوشه های کهکشانی پیشتر از حد پیش بینی شده شکل گرفته اند، پیش از آنکه انرژی تاریک رشد و توسعه آنها را مختل کند.

اخترشناسان به منظور محاسبه و بررسی ماده تاریک از دوربین پیشرفته هابل استفاده کرده و تصاویری را از خوشه کهکشانی "آبل 1689" در فاصله 2.2 میلیارد سال نوری به ثبت رساندند. این خوشه به اندازه ای عظیم است که نیروی گرانش آن نور کهکشانهایی که در پس آبل قرار دارند را منحرف می کند، پدیده ای که به اثر "لنزینگ گرانشی" شهرت دارد.

کهکشانهای دور افتاده تر در پس این خوشه به شکل لکه های کج و معوج و یا حبابهای تغییر شکل داده شده دیده می شوند، مشابه تصاویری که می توان در اتاقهای آینه از اجسام مختلف مشاهده کرد. اخترشناسان با مطالعه بر روی این لکه ها و حباب های تغییر شکل یافته توانستند میزان جرم موجود در خوشه آبل را محاسبه کنند زیرا هرچه میزان جرم در کهکشان بیشتر باشد، میزان اختلال در نور کهکشانهای همسایه افزایش پیدا می کند.

سپس اخترشناسان توانستند با کاستن جرم قابل مشاهده مانند ستاره ها و دیگر اجرام، میزان ماده تاریک و نسبت توزیع آن را در سرتاسر خوشه کهکشانی تخمین بزنند.

ماده تاریک بیشترین بخش جهان را اشغال کرده و می تواند با کمک نیروی گرانش، اجسام را به سوی یکدیگر بکشاند. از سویی دیگر انرژی تاریک ماده را از هم جدا می کند. اخترشناسان توانستند این رقابت شدید نیروها را با نقشه برداری از نسبت توزیع ماده تاریک در کهکشان مورد مطالعه قرار دهند.

بر اساس این نقشه جدید کهکشان آبل نسبت به ابعادی که دارد، حاوی مقادیر غیر منتظره ای از ماده تاریک است که این ویژگی سوالهای جالب توجهی را در رابطه با پیدایش خوشه های کهکشانی به وجود می آورد. برای تبدیل شدن به چنین خوشه جرمگین و عظیمی، آبل باید بسیار پیشتر از زمانی که انتظار می رفت و در دوره ای که جهان اولیه بسیار جرمگین بوده ترکیب شدن با دیگر خوشه های کهکشانی را آغاز کرده باشد.

براساس گزارش پاپ ساینس، مطالعات در پیش رو می تواند اسرار بیشتری را درباره این پدیده آشکار کند. طی پروژه CLASH در حدود 25 خوشه کهکشانی طی سه سال مورد مطالعه هابل قرار خواهند گرفت. به این شکل اخترشناسان قادر خواهند بود از ماده تاریک موجود در این خوشه ها و نسبت توزیع آن نقشه برداری کرده و اطلاعات بیشتری را در رابطه با روند تکاملی خوشه های کهکشانی به دست آورند

منبع: خبرگزاری مهر

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تیتان

یک چند سالی است که سر به هوا شدیم و از بد حادثه به نجوم گرفتار

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری