تولد ماه نو

  • پنج شنبه, 18 شهریور 1389 ساعت 23:14
  • منتشرشده در رصدهلال
  • خواندن 1277 دفعه

به بهانه دیدن هلال عید فطر 1431 به نظرم آمد تا این مطلب که به نظرم جالب می امد را در سایت قرار دهم

منبع: وبلاگ حسین حجت

تولد ماه نو

  • مقارنه ماه و خورشید برای شوال 1431 در ساعت 10:30 روز چهارشنبه ۸ سپتامبر 2010 به وقت بین المللی (ساعت 15:00 روز چهارشنبه ۱۷ شهریور 1389 به وقت رسمی ایران)روی خواهد داد در غروب همین روز در پهنه ایران ،غروب ماه بین 15تا20 دقیقه (در نقاط مختلف کشور)زود تر از غروب خورشید روی خواهد داد .بنابراین ،پس از غروب خورشید دیگر ماه در آسمان نیست که کسی بتواند هلال آن رویت نماید .
  • قبل از غروب خورشید نیز پارامتر های حدی هلال بسیار ضعیف بوده ،بگونه ای که هیچ شانسی برای رویت هلال در روشنایی روز و با استفاده از ابزار اپتیکی (تلسکوپ و با دوربین)وجود ندارد.
  • جدایی زاویه ی ماه و خورشید در غروب روز چهارشنبه ۱۷شهریور ،کمتر از 6درجه (در نقاط مرکزی ایران) است. بنابراین با مقایسه ی این مقدار ،با رکورد آقای شریفی ،باقاطعیت میتوان گفت که امکان رویت هلال ،بیش از غروب خورشید وجود ندارد . بررسی مختصات هلال شوال در کشور های دیگر نیز نشان می دهد که مناطق جنوبی قاره ی آمریکای جنوبی ،اولین نقاط کره ی زمین هستند که امکان رویت هلال شوال با چشم مسلح و غیرمسلح را در شامگاه چهارشنبه خواهند داشت .
  • ممکن است تصور شود حال که تولد ماه نو (مقارنه)در بعداز ظهر روز چهارشنبه روی داده ، با گذشت 24ساعت و رسیدن به غروب روز پنجشنبه ۱۸ شهریور رویت هلال شوال درایران به سادگی امکان پذیر خواهد بود ،اما یک پارامتر مداری ماه باعث می شود چنین امری روی نداده و امسال هم رویت هلال شوال ، پیچیده گی خاص خود را داشته باشد.

وقتی رصد پیچیده می شود

در شامگاه پنج شنبه ۱۸شهریور،ماه در نزدیک حضیض مداری خود قرار دارد .حضیض مداری ،کمترین فاصله ماه اززمین است .وقتی ماه به زمین نزدیک باشد اولا قطر زاویه ای ماه بزرگتر می شود و ثانیا افزایش سرعت مداری ماه در این موقعیت،تاثیر مثبتی هم بروی مکث ماه دارد .اما پارامتر دیگری هست تا باعث می شود رویت هلال شوال سخت و پیچیده شود و آن عرض دایره البروجی هلال ماه شوال است .

عرض دایره البروجی هلال شوال در شامگاه پنجشنبه ۱۸شهریور ،بیش از 5درجه . جنوبی است . این عامل باعث می شود که در این زمان،علی رغم گذشت بیش از28 ساعت از مقارنه و ضخیم بودن هلال (ضخامت 75/. دقیقه قوسی با فاز 33/2 درصد)، ارتفاع هلال از افق بسیار کم و مدت زمان مکث هلال در مناطق مرکزی ایران حدود 20دقیقه باشد.

ارتفاع کم هلال به معنای نزدیک بودن هلال به افق است .حال اگر شرایط گرد و غباری این فصل را در کنار کم بودن ارتفاع هلال قرار دهیم ،متوجه خواهیم شد که رصد سختی در انتظار رصد گران هلال ماه است.

با پایان یافتن مقدمه بحث، بررسی رویت پذیری هلال شوال 1431 را آغاز می کنیم .این بررسی در دو بخش رویت پذیری هلال پیش و پس از غروب خورشید در روز پنجشنبه 1۸ شهریور ماه انجام خواهد شد.

پیش از غروب خورشید

اگر هلال ماه به اندازه ی کافی ضخیم شده باشد می توان رصد هلال را قبل از غروب خورشید انجام داد که اصطلاحا به آن رویت در روز گفته می شود .این فعالیت از چند سال قبل مورد توجه رصدگران هلال در ایران و کشور های دیگر قرار گرفته است .در این زمینه نیز رکوردگیری های علمی انجام می شودوباز جای خوشبختی است که مهمترین وبرترین رکورد های علمی در این رابطه نیز به رصدگران ایرانی تعلق دارد.رویت هلال در روز ،تفاوت های مهمی با رویت هلال پس از غروب خورشید دارددر این روش،مهمترین پارامتر ها،جدایی زاویه ای ماه و خورشیدو ارتفاع ماه از افق است . در رویت پس از غروب خورشید، نقش ارتفاع هلال ،افزایش مدت مکث است اما در رویت در روز ،نقش ارتفاع،کم شدن شکست نور در جو و عبور نور هلال از لایه ی نازک تری از جو زمین است .بنابراین هرچه جدایی زاویه ای و ارتفاع ماه از افق بیشتر باشد ،شانس رویت هلال در روز هم بیشتر خواهد شد .

گروهی از کارشناسان رویت هلال ، ارتفاع خورشید را نیز در رویت در روز موثر می دانند و معتقدند چنانچه ارتفاع خورشید از افق مساوی و یا کمتر از ارتفاع ماه باشد، شرایط برای رویت در روز مناسب تر خواهد شد.

برخی خصوصیات هلال شوال در روز پنچ شنبه (برای مناطق مرکزی ایران)

* هلال شوال در ساعت 07:38 (55دقیقه بعد از خورشید )طلوع می کند . در این زمان جدایی زاویه ای ماه و خورشید حدود 12 درجه است.

*خورشید در ساعت13:00 به بیشترین ارتفاع خود می رسد . در این زمان ارتفاع ماه حدود 51درجه ،جدایی زاویه ای نزدیک به 5/14 درجه و ضخامت بخش میانی هلال 57/0 دقیقه قوسی است.

*در ساعت 16:02 ارتفاع ماه و خورشید برابر می شود. در این زمان ارتفاع ماه حدود 4درجه ،جدایی زاویه ای بیش از 7/15 درجه و ضخامت بخش میانی هلال 63/0 دقیقه قوسی است.

برای ورود به بحث بررسی وضعیت رویت هلال شوال در روشنایی روز ،ابتدا باید نتایج چند رصد شاخص را مرور و بعد این نتایج با هلال شوال مقایسه کنیم .مقایسه ای ساده نشان می دهد که مختصات هلال شوال در روز مذکور به مراتب قوی تر و بهتر از مختصات چهار رصد فوق الذکر است بنابراین می توان نتیجه گرفت که در صورت وجود شرایط مناسب جوی ،هلال شوال در روز پنج شنبه 1۸ شهریور، قبل از غروب خورشید با چشم مسلح قابل رویت خواهد بود . ضخامت زیاد این هلال باعث می شود که بتوان هلال را در همان ساعات اولیه پس از طلوع رویت کرد البته اگر شرایط جوی چنین اجازه ی بدهد.

پس از غروب خورشید

از سال ها قبل ، دانشمندان و محققان بااستفاده از داده های رصدی ، مدل هایی را برای پیش بینی رویت پذیری هلال ماه ارایه کرده اند . معیار دکتر برنارد یالوپ،معیار پرفسور خالد شوکت ،معیار رصد خانه آفریقای جنوبی ،معیار مهندس محمدشوکت عوده ،معیار مقایسه ای (استاد محمد رضا صیاد) ،معیارفاز و ارتفاع (مهندس سید محسن قاضی میر سعید) و معیار مثلث ایران (مهندس سید قاسم رستمی) از جمله این مدل ها هستند .از آنجا که اساتید و همکاران ایرانی در مقالات جداگانه ای به تشریح وضعیت رویت پذیری هلال بر اساس مدل خود خواهند پرداخت ،در اینجا فقط پیش بینی معیار های دیگر را بیان کرده و سپس نظر شخصی را نیز مطرح می نمایم.

 

1.معیار دکتر برنارد یالوپ:

این معیار براساس ضخامت هلال و اختلاف ارتفاع ماه و خورشید در زمانی که چهار نهم مدت مکث ماه سپری شده ،رویت پذیری هلال را بررسی می کند . طبق پیش بینی این معیار ،هلال شوال در شامگاه پنج شنبه در نیمه جنوبی کشور با چشم مسلح قابل رویت است و در بخش های وسیعی از این نیمه در صورت وجود شرایط مناسب جوی احتمال رویت هلال با چشم غیر مسلح نیز وجود دارد.

2.معیار پرفسور خالد شوکت :

این معیار براساس ارتفاع و ضخامت هلال ،رویت پذیری هلال را بررسی می کند. طبق پیش بینی این معیار ،هلال شوال در شامگاه پنج شنبه در نیمه شمالی کشور با چشم مسلح قابل رویت است و در نیمه جنوبی،در صورت وجود شرایط مناسب جوی احتمال رویت هلال با دچشم غیر مسلح وجود دارد.

3.معیار رصد خانه آفریقای جنوبی:

این معیار براساس ارتفاع ماه و اختلاف سمت ماه و خورشید ،رویت پذیری هلال را بررسی می کند.طبق پیش بینی این معیار هلال شوال در شامگاه پنج شنبه در نیمه جنوبی کشور با چشم مسلح قابل رویت است.

4.معیار مهندس محمد شوکت عوده:

این معیار اصلاح معیار یالوپ است . طبق پیش بینی این معیار ،هلال شوال در شامگاه پنج شنبه در نیمه جنوبی ،در صورت وجود شرایط مناسب جوی با چشم مسلح قابل رویت است و در نیمه جنوبی ،در صورت وجود شرایط مناسب جوی احتمال رویت هلال با چشم غیر مسلح وجود دارد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تیتان

یک چند سالی است که سر به هوا شدیم و از بد حادثه به نجوم گرفتار

محتوای بیشتر در این بخش: گزارش رویت هلال شامگاهی ماه صفر »

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh