ماده تاریک قلب خورشید را سرد می کند

منبع: خبرگزاری مهر تحقیقات همزمان دو گروه تحقیقاتی نشان می دهند ماده تاریک در قلب درخشان خورشید پنهان شده و در حال سرد کردن تدریجی هسته خورشید است.ماده تاریک با نور در تعامل نیست و از این رو نامرئی است و تنها گواه وجود این ماده تاثیرات گرانشی آن بر روی دیگر اجرام از جمله کهکشانها است. این تاثیرات نشان می دهند ماده تاریک 80 درصد از کل ماده سازنده جهان را تشکیل داده است.

 

فرضیه پنهان شدن این ماده در قلب خورشید به دهه 1980 باز می گردد، زمانی که اختر شناسان دریافتند تعداد نوترینوهای تحت اتمی نامرئی که از خورشید جدا می شوند تنها یک سوم چیزی است که شبیه سازی های رایانه ای نشان می دادند. ماده تاریک به دلیل این ویژگی که انرژی را به خود جذب می کند می توانست این پدیده را توضیح دهد زیرا به این شکل میزان واکنشهای گداختهای هسته ای که عامل ایجاد نوترینوها بودند را کاهش می داد.

با این همه این مشکل زمانی حل شد که دانشمندان دریافتند سه نوع از نوترینوها در این فرایند حضور دارند که تنها یکی از آنها از زمین قابل رصد است و از این رو فرضیه ماده تاریک نهفته در قلب خورشید رد شد.

اکنون این فرضیه با تکیه بر مطالعات جدیدی که توسط محققان دانشگاه لندن و آکسفورد درباره ماده تاریک انجام گرفته احیا شده است. شبیه سازی هایی که در این مطالعه انجام گرفته نشان می دهد نیروی گرانش می تواند ذرات سازنده ماده تاریک را به سوی مرکز خورشید، جایی که این ذرات حرارت خورشید را به خود جذب می کنند بکشاند. برخی از این ذرات ماده تاریک حرارت خورشید را از هسته به سوی سطح ستاره برده و از حرارت هسته می کاهند.

نتایج مطالعات مشابه دانشمندان در دانشگاه اکسفورد نیز از این فرضیه حمایت کرده و محاسبات انجام گرفته بر روی ذراتی از ماده تاریک با جرمی برابر پنج گیگا الکترون ولت نشان می دهد این ذرات در حال سرد کردن قلب خورشید هستند.

بر اساس گزارش نیوساینتیست، این رویداد تاثیر قابل توجهی بر روی حرارت کلی خورشید ندارد بلکه سرد شدن قلب خورشید توسط ماده تاریک می تواند در توضیح چگونگی توزیع و انتقال حرارت در سرتاسر خورشید، فرایندی که درک درستی از آن به دست نیامده است، موثر باشد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تیتان

یک چند سالی است که سر به هوا شدیم و از بد حادثه به نجوم گرفتار

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری