معرفی سایت آسمان کابل

یكی از سایت های بسیار پر محتوی فارسی زبان در  زمینه نجوم سایت زیبای آسمان کابل می باشد. اغلب اوقات این سایت دارای مقالات ترجمه شده و به روزی می باشد که باعث شده ما بسیاری از مقالات و اخبار های این سایت را از آنجا تامین نماییم.


نام سایت : kabulsky
محتوی: خبر، مقاله، تصاویر ... نجومی

برای شخص بنده جالب بود که چگونه کشوری که به نظر همه ما درگیر جنگ داخلی می باشد   می تواند در زمینه نجوم این مقدار فعال باشد. بطوریکه اغلب آخرین اخبار و یا جدیدترین مقالات را در آن می توان پیدا نمود.
لذا در طی یک ایمیل که برای این سایت فرستادم از ایشان خواستم تا خودشان و کلا گروه شان را برای ما معرفی کنند تا ما در سایت خودمان با آنها آشناتر شده و در صورت امکان با یکدیگر همکاری نزدیکتری داشته باشیم
در جواب بنده ایشان ایمیلی ارسال کردند که در متن اینجا قرار می دهم:
"

با سلام خدمت شما!

در نخست از اینکه به سایت آسمان کابل علاقمند هستید و مطالب آن را شایسته استفاده خود میدانید، سپاسگذارم.

راستش زیاد هم چیزی برای گفتن ندارم، یا دقیقتر بگویم علاقه خاصی به معرفی شدن و شناساندن خود ندارم. زیرا بنده هم مانند صد ها انسان دیگر در این کره خاکی یک منجم آماتور هستم و به پاس

بنده در ادامه مختصر معرفی که در سایت شده ام باید بگویم که در رشته زبان و ادبیات انگلیسی و روسی در روسیه تا درجه ماستری (فوق لیسانس) درس خوانده ام. اکنون هم در یکی از ادارات سازمان ملل به سمت مترجم زبان های انگلیسی و روسی در کابل فعالیت دارم. علاقمندی من به نجوم از چهار سال قبل بدینسو آغاز شد. تا کنون اولین سایت نجومی را در افغانستان ایجاد کرده ام و به زودی اولین انجمن نجوم آماتوری را تحت عنوان "انجمن نجوم افغانستان" افتتاح میکنم.

قصد دارم انجمن نجوم را در هفته جهانی فضا یعنی به تاریخ 15 مهر (میزان) با حضور خبرنگاران و شخصیت های علمی و نمایندگان ادارات و سازمانهای دولتی و غیر دولتی افتتاح کنم. این مرکز به مثابه یک نمایشگاه دائمی و یک مرکز آموزشی نجوم برای کودکان و نوجوانان و بزرگسالان فعالیت می نماید.

تا هنوز هیچ نهاد یا موسسه ی ما را یاری و کمک نکرده و همه هزینه ها را خودمان یعنی اعضای انجمن متقبل شده اند.

دوست عزیز به نظرم این اطلاعات کافی باشد در ضمن اگر شما هم عکس اعضای گروه زاوش را بفرستید تا بتوانیم یک ارتباط دائم بین دو انجمن برقرار کنیم، من تا کنون با چندین شخصیت و گروه نجومی ایرانی همکاری دارم و از جمله دوستان من اند.

موفق و کامگار باشید.

یونس بخشی   "


با تشکر از این دوست عزیز که لطف کردند و جواب ایمیل بنده را دادند  امیدوارم در مسیر زندگی شان موفق و موفق تر باشند و بزودی این گروه نجومی خود را تشکیل دهند.

همچنین به دوستداران نجوم که می خواهند خبرهای جالب نجومی را بخوانند پیشنهاد می  کنم که حتما به این سایت سری بزنند و مطمین باشند که دست خالی بر نخواهند گشت.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تیتان

یک چند سالی است که سر به هوا شدیم و از بد حادثه به نجوم گرفتار

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh