تلسکوپ ها به میان مردم می آیند


تهران- ایرنا- بشر به اقتضای کنجکاوی ذاتی همواره نگاه پرسشگرانه به آسمان و ساکنان آن داشته و در پی مجالی برای یافتن پاسخ بوده؛ روز و هفته جهانی نجوم فرصتی

مناسب برای کندوکاو علاقه مندان و ترویج این علم کهن است.

در عصر نوین ستاره شناسی، تلسکوپ های غول پیکر و رصدخانه های بسیار بزرگ بر فراز قله کوه ها بنا نهاده شد و اکتشافات و پژوهش های نجومی با سرعتی شگفت انگیز پیش رفت، به نحوی که با وجود گرایش مردم و رغبت ویژه به این دانش، گویا دانش ستاره شناسی از دسترس عموم خارج و ویژه افراد خاص شد، برخی روز جهانی نجوم را فرصتی برای بازگشت تلسکوپ ها به میان مردم می دانند.

*طرح روزی با عنوان روز جهانی ستاره شناسی
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا در ارتباط با طرح روزی با عنوان ستاره شناسی گفت: 45 سال قبل یعنی در سال 1973 میلادی (1351-1352 شمسی) فردی به نام «داگ برگر» در یکی از ایالات آمریکا تلسکوپ خود را به میان مردم اورد تا آنها را بیش از پیش با دانش ستاره شناسی آشنا کند و به مرور با گسترش این رویکرد و پیوستن سایر ایالت ها و با همراه شدن کشورهای متعدد، این مناسبت به یک رویداد بین المللی مبدل شد.
مسعود عتیقی ادامه داد: بر اساس دیدگاه لیگ جهانی برگزار کننده این رخداد، در روز جهانی ستاره شناسی به جای آن که مردم به رصدخانه ها بروند تلسکوپ به میان مردم آورده و به سوالات علمی علاقه مندان پاسخ های لازم داده می شود.
وی ادامه داد: در ایران نیز در اواخر دهه 70 خورشیدی، انجمن نجوم آماتوری ایران با مکاتبه با لیگ جهانی برگزار کننده، پوسترها و بروشورهایی را در این زمینه دریافت کرد و برای اولین بار در سال 1380 شمسی نسبت به گرامیداشت این روز در کشورمان منطبق با تقویم جهانی برنامه هایی را در فرهنگسرای بهمن اجرا کرد.
عتیقی خاطرنشان کرد: از حدود 17 سال قبل به این طرف براساس تصمیم گیری لیگ جهانی، هفته جهانی ستاره شناسی نیز تعیین شد تا در بازه زمانی بیشتر و منطبق با مناسبت های داخلی هر کشور بتوان به ترویج این دانش کهن و جذاب اقدام کرد.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران ادامه داد: این انجمن از همان ابتدا با رویکردهای مختلف و شعار ترویجی، هر سال به استقبال این مناسبت بین المللی رفته است؛ مراکز علمی و آموزشی دانشگاه ها، کتابخانه ملی و حتی مراکز نابینایان و ناشنوایان، مراکز نگهداری معلولان و افراد کم توان جسمی و همچنین خانه سالمندان، جهت تکریم این بخش از اجتماع، بخشی از جامعه هدف برنامه های این مرکز کشوری بوده است.

**روش تعیین روز و هفته جهانی ستاره شناسی
عتیقی در مورد روش تعیین روز و هفته جهانی ستاره شناسی نیز توضیح داد: اساس تعیین روز جهانی ستاره شناسی این گونه بیان شده است که در فاصله زمانی میان ماه آوریل تا میانه ماه مه (26 فروردین تا 25 اردیبهشت) هر سال، نزدیکترین شنبه به تربیع اول ماه به عنوان روز جهانی ستاره شناسی انتخاب می شود.
رییس انجمن نجوم آماتوری ایران ادامه داد: دلیل انتخاب ماه در تعیین روز جهانی ستاره شناسی آن است که این جرم آسمانی زیبا برای رصد علاقه مندان به نجوم و عموم مردم همواره نقش موثری داشته است.
عتیقی افزود: بدیهی است با توجه به این روش انتخاب، روز جهانی ستاره شناسی در هر سال متفاوت بوده و در سال 1397 شمسی روز شنبه 21 آوریل 2018 برابر با اول اردیبهشت، روز جهانی ستاره شناسی و از دوشنبه 27 فروردین تا یکشنبه دوم اردیبهشت هفته جهانی ستاره شناسی است.
وی خاطرنشان کرد: سالهاست که از دوشنبه قبل از روز جهانی ستاره شناسی تا یکشنبه بعد از این روز را هفته ستاره شناسی می نامند تا علاقه مندان با فرصت بیشتری بتوانند در طول یک هفته به فعالیت های ترویجی بپردازند.

***اهمیت تعیین یک روز ملی ستاره شناسی در تابستان
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در خصوص تفاوت روز ملی نجوم با روز جهانی نجوم نیز گفت: با توجه به تفاوت ماهیتی این دو روز، در روز جهانی نجوم تمام مردم جهان در یک روز تعیین شده که از نظر لیگ جهانی برگزارکننده برابر با روز «شنبه» است نسبت به اجرای برنامه های ترویجی اقدام می کنند.
وی افزود: با توجه به قدمت ایران در حوزه دانش ستاره شناسی و داشتن مفاخر بسیاری از جمله منجمان اسلامی مانند خواجه نصیرالدین طوسی، ابوریحان بیرونی و غیاث الدین کاشانی این نیاز در کشور احساس می شود که یک روز ملی نیز داشته باشیم.
عتیقی خاطرنشان کرد: از همین رو انجمن نجوم آماتوری ایران در اوایل دهه 90 شمسی، روز 13 شهریور که با سالروز بزرگداشت ابوریحان بیرونی همراه است را به عنوان روز ملی ستاره شناسی به جامعه علمی پیشنهاد کرده است؛ چرا که در فصل بهار وجود ابر و بارندگی مانع اجرای برنامه های رصدی ترویجی می شود اما با توجه به شرایط آب و هوایی کشورمان در فصل تابستان، به مراتب امکان بهتری برای برگزاری برنامه های علمی ترویجی در این حوزه وجود دارد.

****بردن تلسکوپ به میان مردم، به همین سادگی
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در خصوص فعالیت هایی که برای ترویج نجوم در روز جهانی ستاره شناسی می توان انجام داد، گفت: برای این کار تنها کافی است تلسکوپ و یا هر ابزار رصدی خود را برداشته و به یک پارک و یا محل عمومی برویم، جرم زیبایی همچون ماه تابان را از درون آن رصد کرده و افراد حاضر را برای مشاهده دعوت کنیم.
وی ادامه داد: همچنین می توان برخی از سوال های مخاطبان را در حد توان پاسخ داد و به این سادگی در یک حرکت جهانی برای ترویج دانش کهن ستاره شناسی شرکت کرد.
عتیقی آشنا کردن مردم با اطلاعات نجومی، تفکیک خرافه از این دانش جذاب، معرفی مفاخر کشور و جهان، توزیع نشریات مرتبط برای ماندگار کردن اطلاعات ارائه شده را بخشی از اقدامات افراد، گروه ها و مراکز در رابطه با ترویج نجوم در روز و هفته جهانی ستاره شناسی عنوان کرد.

***** تعلیق برنامه های انجمن نجوم آماتوری در هفته ستاره شناسی امسال در پایتخت
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: با وجود برنامه ریزی های خوب این انجمن برای سال 97 اما به دلیل تغییرات شرایط آب و هوایی و بارندگی در پایتخت، این برنامه ها به حالت تعلیق درآمده و در صورت اجرایی شدن به اطلاع عموم مردم خواهد رسید.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تیتان

یک چند سالی است که سر به هوا شدیم و از بد حادثه به نجوم گرفتار

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh