پنجم اسفند سالروز بزرگداشت ابرمرد تاریخ علم ایران

حكيم طوسى از طلوع تا غروب * تولد دقایقی چند به طلوع آفتاب شنبه یازدهم ماه جمادی الاولی سال ٥٩٧ ق نمانده بود که در خانه یکی از عالمان شهر
طوس، طفلی به دنیا آمد که پدر، او را «محمد» نامید. این کودک که در سال های بعدِ زندگی خویش القاب گوناگونی گرفت، ابوجعفر محمد بن محمد بن حسن بن ابی بکر، مشهور به خواجه نصیر طوسی است.

 

* آثار خواجه نصیر

از آن جا که خواجه نصیر دانشمندی بود که بر همه علوم زمان خود احاطه و دربیش تر آن ها تبحّر تام داشت، معرفی آثار وی، کاری بس بزرگ به شمار می آید و قرن هاست که تلاش دانشمندان را به خود معطوف داشته است. از آثار مهم او، می توان به اخلاق ناصری و اوصاف الاشراف اشاره کرد که عرصه تجلی آموزش ها و دیدگاه های اخلاقی اوست. کشف القناع نوشته مستقل خواجه در زمینه ریاضی است. تذکره نصیریه یکی دیگر از آثار اوست که شاه کاری در علم نحو است، معروف ترین اثر خواجه در علوم ادبی، کتاب معیارالاشعاریا عروض فارسی است. هم چنین کتاب های سیر و سلوک، آغاز و انجام و شرح اشارات از آثار دیگر اوست.

 

*غروب آفتاب خواجه

آفتاب روز دوشنبه، هیجدهم ذیحجه سال ٦٧٢ق در شفق فرو می رفت که قلب جاودانه تاریخ علم ایران، در ٧٥ سالگی، از تپش افتاد. او وصیت کرد پیکرش را درجوار حضرت امام موسی کاظم (ع) دفن کنند. وقتی قبری را می کندند، ناگاه سردابه ای کاشی کاری شده پیدا شد که یکی از خلیفه های عباسی برای خود ساخته بود و پسرش برخلاف امر پدر، او را در جای دیگر به خاک سپرد و آن جا خالی مانده بود. تاریخ تمام شدن سرداب بر روی سنگی ١١ جمادی الاول سال ٥٩٧ ق نوشته شده بود؛ یعنی روز تولد خواجه نصیرالدین طوسی!؟

 

تلاشش گرامی، نامش پرافتخار و راهش پر رهرو باد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تیتان

یک چند سالی است که سر به هوا شدیم و از بد حادثه به نجوم گرفتار

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری