اولین«ابر ماه»سال 96 شامگاه 12 آذر


تهران-ایرنا- شامگاه یکشنبه 12 آذر، ماه کامل در شرایطی طلوع خواهد کرد که به زمین نیز نزدیک بوده و به همین دلیل به آن «ابر ماه» می گویند.

«مسعود عتیقی»

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اعلام این خبر گفت: این ابر ماه، تنها ابر ماه سال 2017 میلادی و اولین ابر ماه از سه ابر ماهی خواهد بود که در سال 1396 با چشم غیر مسلح قابل مشاهده خواهند بود. دو ابر ماه بعدی سال 1396 به ترتیب در 12 دی و 11 بهمن قابل مشاهده خواهند بود.

وی در خصوص ابرماه روز یکشنبه 12 آذر گفت: ساعت 19:17 دقیقه این روز، ماه به وضعیت بدر یا ماه کامل می رسد و در فاصله 357 هزار و 987 کیلومتری زمین قرار می گیرد؛ ماه بدر آذر به نام «ماه سرد» مشهور است و این ابر ماه اولین ابرماه از سه ابرماه سال جاری است .

عتیقی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه مدار ماه بیضی بوده و دو نقطه کمترین و بیشترین فاصله با زمین بر روی این مدار وجود دارد، در کمترین فاصله بیش از 356 هزار کیلومتر و در بیشترین فاصله 406 هزار کیلومتر با زمین فاصله خواهد داشت.
وی ادامه داد: بر این اساس هرگاه کره ماه ضمن قرار گرفتن در وضعیت ماه کامل در کمترین فاصله با زمین باشد، قدری بزرگتر نسبت به ماه کامل ماه های دیگر دیده شده که به آن ابر ماه می گویند.
به گفته مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، بدیهی است ساعت 12:12 دقیقه ظهر روز دوشنبه 13 آذر، ماه به کمترین فاصله با زمین می رسد و در ساعت مذکور 357 هزار و 496 کیلومتر با زمین فاصله خواهد د اشت.
عتیقی یکی دیگر از رخ دادهای نجومی همراه با ابرماه 12 آذر را همنشینی ستاره دبران (چشم گاو) که برخی از آن به نام «ستاره دلبران» یادکرده اند با ماه عنوان کرد و گفت: این ستاره ساعت 16:30 دقیقه روز یکشنبه حدود یک درجه جنوب ماه کامل خواهد بود اما متاسفانه نور زیاد ماه عامل مزاحمی برای مشاهده این ستاره در کنار ماه خواهد بود.
وی خاطر نشان کرد: ماه کامل یکشنبه 12 آذر تقریبا مقارن با غروب خورشید در روز یکشنبه از افق شرق طلوع خواهد کرد و تا بامداد روز دوشنبه و زمان تقریبی لحظه طلوع خورشید در آسمان حضور داشته و در بامداد دوشنبه در افق غربی غروب می کند.

عکسها و تایم لپس های مربوط به ابرماه 12 آذر 96 را می توانید در کانال تلگرام انجمن مشاهده نمایید.

iranastronomy@

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تیتان

یک چند سالی است که سر به هوا شدیم و از بد حادثه به نجوم گرفتار

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh