رویدادهای نجومی آخرین ماه فصل تابستان


مهندس مسعود عتیقی در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا گفت:
چهارشنبه 8 شهریور ساعت 15:55  اوج مداری ماه نسبت به کره زمین است و 404 هزار و 307 کیلومتر

فاصله دارد. ساعت 18:53 همین روز سیاره کیوان 3.6 درجه جنوب ماه قرار می گیرد.

وی خاطر نشان کرد: در نجوم قدیم سیاره برجیس یا مشتری را سعد اکبر (نیکی بزرگ) و سیاره کیوان را نحس اکبر عنوان می کردند.

جمعه 10 شهریور ساعت 10:38 صبح سیاره ناهید 1.4 درجه جنوب خوشه ستاره ای کندوی عسل قرار می گیرد و طبیعتا بامداد این روز و قبل از روشنی هوا ملکه آسمان صبحگاهی سیاره ناهید( زهره) را در نزدیکی این خوشه مشاهده خواهند کرد.
عتیقی ادامه داد: دوشنبه 13 شهریور که روز بزرگداشت ابوریجان بیرونی ستاره شناس نامدار ایرانی است و طی سال های گذشته به عنوان روز ملی نجوم از سوی انجمن نجوم آماتوری ایران معرفی شده است، ماه ساعت 23:11 در گره نزولی قرار می گیرد و به پایین صفحه مداری زمین می رود.
ساعت 4:30 بامداد سه شنبه 14 شهریور ، سیاره تیزپای تیر(عُطارد) در جدایی 3.2 درجه نسبت به سیاره سرخ رنگ بهرام قرار دارد. ساعت 8:30  همین روز سیاره دور دست نپتون در وضعیت مقابله قرار می گیرد که در این وضعیت زمین میان خورشید و سیاره مذکور است.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران ادامه داد:
یکشنبه 19 شهریور ساعت 10 صبح سیاره تیر تنها 0.7 درجه جنوب ستاره مشهور دل شیر قرار می گیرد و بدیهی است در بامداد این روز سیاره تیر در کنار این ستاره توسط رصدگران قابل مشاهده است.
همچنین ساعت 2:15  بامداد 20 شهریور سیاره غول پیکر برجیس 2.9 درجه شمال ستاره مشهور سماک اعزل در صورت فلکی خوشه(سنبله) قرار می گیرد.
سه شنبه 21 شهریور ساعت 14:30 سیاره تیر به حداکثر کشیدگی غرب خود می رسد و 17.9 درجه با خورشید جدایی خواهد داشت و به همین دلیل در بامداد این روز این ستاره در بهترین شرایط رصدی قرار خواهد داشت. ساعت 16:39 همین تاریخ نیز ستاره مشهور چشم گاو (دبران) 0.4 درجه جنوب ماه است و پس از تاریکی هوا کمترین جدایی این ستاره با ماه در وضعیت تربیع آخر مشاهده خواهد شد.
وی ادامه داد:
چهارشنبه 22 شهریور ساعت 20:34، ماه به حضیض زمینی رسیده و کمترین فاصله را با زمین دارد. جمعه 24 شهریور سیاره تیر ساعت 16:30 در کمترین فاصله با خورشید است.
شنبه 25 شهریور ساعت 19: 20 خوشه زیبای کندوی عسل 3.1 درجه شمال ماه است؛ هر چند که در این شب ماه صبحگاهی است. ساعت 22:30 همین شب نیز سیاره تیر تنها 0.1 درجه با سیاره سرخ روی بهرام جدایی زاویه ای دارد و این در شرایطی است که سیاره تیر نیز در افق صبحگاهی روز بعد قابل مشاهده است.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت:
یکشنبه 26 شهریور ساعت 22:58 ماه در گره صعودی قرار دارد.
دوشنبه 27 شهریور ساعت 5:26 بامداد ملکه آسمان سیاره ناهید تنها 0.5 درجه شمال هلال زیبای صبحگاهی است و فرصت خوبی برای عکاسان نجومی جهت تصویر برداری از این جلوه زیبای آسمانی خواهد بود . در این شب ستاره دل شیر نیز جنوب ماه قرار دارد و در ساعت 9:02  صبح همین روز 0.1 درجه (بسیار نزدیک) جنوب ماه قرار دارد. عتیقی گفت: ساعت 3:52 بامداد دوشنبه 27 شهریور سیاره تیر شمال هلال زیبای ماه قرار می گیرد.
چهارشنبه 29 شهریور ساعت 2 بامداد سیاره ناهید 0.4 درجه شمال ستاره دل شیر (قلب الاسد) قرار می گیرد .
جمعه 31 شهریور ساعت 12:21  سیاره برجیس 3.7 درجه جنوب هلال ماه است و در این شب هم نشینی ماه و مشتری قابل مشاهده خواهد بود.

گفتم که خواجه کی به سر حجله میرود     
گفت آن زمان که مشتری و مه قِران کنند

"حضرت حافظ"

بدیهی است 32 دقیقه بعد از نیمه این شب در نیمکره شمالی پاییز آغاز می شود و خورشید به نقطه اعتدال پاییزی در گردش ظاهری بر آسمان قرار می گیرد.

**ماه در شهریور
سه شنبه 7 شهریور ساعت 12:43 ماه به وضعیت تربیع اول می رسد.
چهارشنبه 15 شهریور ساعت 11:33 ماه کامل می شود.
چهارشنبه 22 شهریور ساعت 10:55 صبح ماه به وضعیت تربیع آخر می رسد. 
چهارشنبه 29 شهریور ساعت 10 صبح ماه نو خواهد شد.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تیتان

یک چند سالی است که سر به هوا شدیم و از بد حادثه به نجوم گرفتار

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh